Friisilän koulu

Friisilän koulu är en grundskola med undervisning i årskurserna 1-6 . Skolan är belägen i Friisilä och har ca 150 elever.

Kontaktuppgifter

Friisilän kouluHolmängsgränden 10,02240 Esbo+358 9 8164 3114

Postadress:PB 24301, 02070 ESBO STAD

kontaktpersoner

Koulunjohtaja Eeva Lumiaro +358 43 824 8646 eeva.lumiaro@espoo.fi

Varajohtaja Kaisa Niini +358 40 551 5991 kaisa.niini@espoo.fi

Erityisluokkaopetus Suvikki Sipponen +358 43 824 8903

Koulusihteeri Sirpa Muttonen-Lehto +358 9 8164 3114 sirpa.muttonen-lehto@espoo.fi

Opettajat +358 9 8164 3113

Terveydenhoitaja Adeline Koivisto +358 40 636 8461 adeline.koivisto@espoo.fi

Koulukuraattori Sara Vedenoja +358 40 636 5298 sara.vedenoja@espoo.fi

Koulupsykologi Anna Lintula +358 40 636 6318 anna.lintula@espoo.fi

Länkar

Friisilän koulus webbsida

Anna palautetta(extern länk)

Se verksamhetsställets detaljer på Servicekartan(extern länk)