Byggande av Kägelviksvägen och Kägelviksparken
Gator och trafikHagalundUnder entreprenaden byggs ett avsnitt av Kägelviksvägens del som löper parallellt med Ring I på sin detaljplaneenliga plats, samt Kägelviksparken.
Fas
Byggande
Beskrivning av projektet
Kägelviksvägens del som ligger intill Kägelviksparken finns för närvarande på en tomt där arbetspensionsförsäkringsbolaget Varma bygger ett kontorshus som ska heta Keilaniemen portti. I en entreprenad som är kopplad till Varmas byggnadsprojekt byggs också Kägelviksvägen enligt detaljplanen. Dessutom byggs Kägelviksparken, där det under byggtiden finns tillfälliga omfarter. Efter att trafiken flyttat till det nybyggda gatuområdet, uppskattningsvis år 2026, byggs parken enligt planerna.
I samband med byggandet av Kägelviksvägen flyttas en vattenledning, ett spillvattenavlopp och ett dagvattenavlopp, el-, tele- och dataöverföringskablar samt en fjärrvärmeledning till det gatuområde som byggs. Gatan asfalteras, kantstenar och gatubelysning installeras. Byggandet av gatugrönområden ingår också i entreprenaden.
Läs mera om planeringen av Kägelviksvägen och Kägelviksparken (på finska).
Aktuellt
I juli flyttades gång- och cykeltrafiken till en omväg. I Kägelviksparken byggdes en tillfällig gata för fordons- och gångtrafik. Sedan byggs en omväg för fordonstrafiken, och efter detta hänvisas trafiken till en omväg.
Trafiken flyttar till den nya Kägelviksvägen i slutet av 2026.
Som bilaga finns ett meddelande om att arbetet inleds av entreprenören (på finska)
Basuppgifter om projektet
Genomförandeperiod: juli/2023- våren/2027
Huvudentreprenör: Jatke Toimitilat Oy, Jokioisten Maanrakennus Oy
Representant för byggherren på staden: Hannu Lehtikankare
