Alberga – centrum för trafik och näringsliv
Alberga är det största och livligaste av Esbos områdescentrum och förbindelserna från området till hela huvudstadsregionen är utmärkta.
Alberga är huvudstadsregionens tredje största knutpunkt för kollektivtrafiken. Tack vare de goda kollektivtrafikförbindelserna har bara hälften av hushållen i Alberga en bil. Tjänsterna, affärerna, arbetsplatserna samt idrotts- och fritidsmöjligheterna är på gångavstånd och friluftsområdena ligger nära.
För närvarande har Stor-Alberga cirka 80 000 invånare, och befolkningen förväntas öka till minst 100 000 invånare till år 2040. Alberga är en stadsdel med en ungdomlig karaktär som har byggts upp under flera årtionden. Största delen av området har redan planlagts, men det kompletterande byggandet fortsätter under de kommande åren.
Resan mellan Helsingfors järnvägsstation och Alberga tar cirka 16 minuter med tåg. Till Helsingfors-Vanda flygplats kommer man på cirka 30 minuter med tåg. Till ett annat stadscentrum, Esbo centrum, kommer man på 13 minuter med tåg och till Kägeludden tar det cirka 15 minuter med buss eller snabbspårvagn. Bussresan till Mattby tar cirka 13 minuter.




