Påverka 9.2.-24.2.2026

Friluftsleder i Kaitbergen och Vattutorpsparken

ParkerEsboviken

Esbo stadsteknikcentral planerar en ny friluftsled i Kaitbergen och Vattutorpsparken i Kaitans. Friluftsleden är cirka 0,6 kilometer lång och 3 meter bred. Friluftsleden beläggs med stenmjöl, får belysning och underhålls på vintern. Friluftsleden ansluter i norr till Ryssjestigen, i söder till gång- och cykelvägen Rilaxvägen och i väst till den allmänna parkeringsplatsen vid Spantvägen.

Läge

Kaitbergen, Vattutorpsparken

Fas

Planering

Utkastet till parkplanen uppdateras på projektsidan och i portalen dinasikt.fi(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) vecka 7. Utkastet till parkplan kan kommenteras till 24.2.2026. 

Efter att utkastet har varit framlagt för kommentarer finslipas det till ett förslag till parkplan. Detta förslag godkänns officiellt och de parter som ärendet särskilt gäller informeras om beslutet.

Målet är att friluftsleden byggs 2026–2027.

I det finskspråkiga nyhetsbrevet Påverka nu berättas om vilka projekt du just nu kan påverka och vad som händer i ditt närområde. Dessutom får du information om kommande invånarmöten. Brevet skickas till din e-post varannan vecka. Beställ genom att klicka på bilden!

Kontaktinformation

Lisa Nora

Planeringsingenjör+358 43 8266665Teknikvägen 15, Otnäs

Stadsmiljösektorns kundtjänst

+358 9 81625100Teknikvägen 15, 02150 Esbo

Öppettider:

Telefontjänst: mån-fre 10.00-15.30

Servicepunkt i Otnäs: mån-fre 8.00-15.30

Du kan få råd från stadsmiljösektorns kundtjänst, till exempel:

  • gator och trafik
  • parkeringsövervakning
  • parker, grönområden och skogar
  • planläggning
  • byggtillstånd och markanvändningstillstånd 

Ge feedback!(extern länk, öppnas i ett nytt fönster)