Bibliotekets utskrifters och kopiors pris stiger från och med den 1.5.

22.4.2026 5.18
En person använder en kopiator.

Esbo stadsbiblioteks utskrifters och kopiors nya pris är 0,40 euro per sida. Det nya priset gäller från och med den 1.5.2026. Prishöjningen börjar gälla samtidigt i alla stadsbibliotekets verksamhetsställen.

Från och med den 1.5.2026 debiteras 0,40 euros avgift för alla utskrifter och kopior som kunder har gjort i biblioteket. Utskrifts- och kopieringsavgiften gäller även för barn. Det är fortfarande avgiftsfritt att scanna dokument till elektronisk form i biblioteket.

Utskrifternas och kopiornas pris stiger från 0,20 euro till 0,40 euro från och med början av maj. Prishöjningen har beslutats av Esbos Kultur- och ungdomsnämnd.

Anvisningar om att skriva ut och kopiera i biblioteket.

Att uträtta myndighetsädenden elektroniskt minskar behovet av utskrifter

Nuförtiden uträttas myndighetsärenden främst elektroniskt och från och med april 2026 blir Suomi.fi-meddelanden det primära sättet att skicka myndighetspost åt finländare. Läs mera om Suomi.fi-meddelanden.

Övergången till elektroniskt uträttande av ärenden har minskat och på många ställen helt avskaffat kundernas behov att skicka dokument till myndigheter som utskrifter. Elektroniskt uträttande av ärenden är också kundens fördel och det säkerställer uträttandets pålitliga genomförande och uppföljning.

Stöd till elektroniskt uträttande av ärenden i Esbo

Bibliotekets personal ger vid behov stöd till självständig och säker användning av elektroniska kanaler för att sköta ärenden. Därtill ordnas det i flera bibliotek Enter ry:s digistöd av seniorer till seniorer.

Utöver biblioteket ger till exempel Esbo-info (Espoo-info) digistöd åt esbobor. Läs mera om digistödet i Esbo.

Du kan be om hjälp med elektroniskt uträttande av ärenden även av den myndighet som ansvarar för tjänsten.