Mitt Esbo på kartan - Var finns Esbos mest fungerande stadscentrum och vad är dess hemlighet?

Enkäten Mitt Esbo på kartan besvarades av 4000 personer som på kartan markerade centrum som var viktiga för dem. Dessutom berättade invånarna om de ansåg att centrumen var fungerade eller i behov av utveckling. Mattby var enligt Esboborna den klart mest fungerande, Esbo centrum var den plats som var i störst behov av utveckling.
Med hjälp av den insamlade geografiska informationen undersöktes alla fem stadscentrum i Esbo: Alberga, Hagalund, Mattby, Esboviken och Esbo centrum. Sammanlagt markerade respondenterna på kartan 3233 centrum som var viktiga för dem. Av dess ansågs 1488 vara fungerande i nuläget, 1343 i behov av utveckling och 197 vara som nya.
Mattby och Alberga de mest funktionella centrumen
Resultaten visade att Mattby enligt Esboborna helt klart är det centrum som fungerar bäst. På andra plats kom Alberga med mycket liknande resultat, men ändå med en betydlig skillnad jämfört med Mattby. I mitten kom Hagalund, där svaren tydligt delade sig: nästan lika många upplevde att det vara fungerande som i behov av utveckling.
Enligt respondenterna fanns det klart störst behov av utveckling i Esbo centrum. Näst mest utveckling ville man ha i Esboviken.
Genom att undersöka placeringen av respondenternas hem märkte man att särskilt de Esbobor som markerat centrumen som fungerade inte var de som bodde där. Det betyder att stadskärnorna används mycket också av de invånare som inte bor i närheten av dem. Ett undantag var Esboviken, där markeringarna till största delen kom från invånarna i närområdet.
Dessutom observerades att markeringarna centrum i behov av utveckling särskilt i Alberga och Mattby oftare kom från områdets invånare. Detta kan berätta om invånarnas oro för sin närmiljö och deras vilja att påverka utvecklingen av sitt eget bostadsområde.
De öppna svaren avslöjade svagheter och styrkor i de olika centrumen
Genom att skapa teman för de öppna svaren tog man reda på vilka som mer detaljerat var varje centrums svagheter och styrkor.
Mattbys tydligaste styrka är köpcentret Iso Omena, som har blivit områdets hjärta. I området sågs inga tydliga svagheter, men rädslan för att närnaturen försvinner och önskemål om bättre trafikarrangemang kunde observeras. Dessutom önskade en del av respondenterna att området skulle utvecklas även på andra ställen än i närheten av köpcentret.
I Alberga uppskattades i synnerhet serviceutbudet i köpcentret Sello. Dessutom ansågs trafikförbindelserna vara mycket fungerande. Enligt respondenterna borde uttryckligen den norra sidan av Alberga iståndsättas och de önskade bättre lösningar för såväl markanvändningen som utseendet. Det ansågs också viktigt att förbättra säkerheten i stationsområdet.
Reformen av Hagalund ansågs vara lyckad och det serviceutbud som kommit med Ainoa ansågs också vara bra. Samtidigt önskade man att gamla byggnader skulle förnyas och att utvecklingen av centrum skulle fortsätta. Det nya byggandet har också fått motstridig respons: många upplevde att Hagalunds glans försvunnit och trädgårdsstadsstämningen försvunnit. Man ville också bli av med byggarbetsplatser som pågått länge.
I Esboviken väntade man ännu under enkäten på att både metron och köpcentret Lippulaiva skulle byggas. Respondenterna var av åsikten att reformen kommer lösa flera brister i servicen och restaurangutbudet i området. Å andra sidan upplevdes byggarbetsplatserna och den allt tätare stadsstrukturen som förargliga.
I Esbo centrum upplevdes tjänsterna delvis vara bra, men å andra sidan ansåg många att utbudet var mycket dåligt. Entressebiblioteket fick positiva omnämnanden. Utifrån svaren borde centrumets utseende och stadsplaneringen i området förbättras snabbt. Rum för förbättring finns även gällande säkerheten och trivseln i området.
Text: Jonas Zaknoun
Utifrån resultaten av enkäten Mitt Esbo på kartan har Jonas Zaknoun har gjort sitt diplomarbete om ämnet för Aalto-universitetet.