I Bergans lär sig eleverna läsa hur lätt som helst
I klass 2H i skolan Perkkaan koulu i Bergans har läsandet öppnat dörrar till alldeles nya världar. Alla elever i klassen lärde sig att läsa redan under höstterminen i årskurs ett. Klassläraren Henna Antila har uppmuntrat barnen att läsa genom spel och lekar på ett mångsidigt sätt samt genom att lyssna på vad barnen är intresserade av. Lekfullhet, fascinerande ämnen och samarbete har uppmuntrat eleverna att läsa.
De uppmuntrar kompisarna och firar tillsammans när någon lyckas
I Hennas klass får de elever som redan lärt sig läsa fungera som hjälplärare för dem som ännu övar sig på läsning. De som känner sig självsäkra på att läsa högt har uppmuntrat de andra att lära sig, och har dessutom gett de andra eleverna stöd under grupparbeten. I början av vårterminen under första årskursen firade klassen att alla lärt sig läsa genom att ordna en gemensam läsfest.
"I vår klass är läsande en del av vardagen. Det är fint när någon tar en bok och försjunker i den, också om det bara är för tio minuter. Läsandet behöver inte vara en prestation och den kräver inte alltid mycket tid eller planering. Jag försöker göra läsandet så roligt som möjligt. I min klass kan barnen till exempel få läskompisar i form av mjukisdjur, som de får läsa högt för", säger Henna Antila.
Många olika saker bidrar till att klassen blivit duktig på att läsa. Läraren riktar ett tack till det smidiga samarbetet med speciallärarna och språk- och kulturlärarna, som deltagit i processen allt sedan förskolan. Det har också varit viktigt att dela in eleverna i smågrupper, så att alla får det stöd de behöver.
Läsro och gemensamma samtal
Eleverna i Hennas klass läser varje dag, medan det råder läsro. Klassen diskuterar också böcker och läsupplevelser aktivt. Veckan inleds med en gemensam stund där alla får berätta vad de gjort och vad de läst under veckoslutet. Läraren berättar för eleverna om intressanta saker som hon hittat i böckernas värld. På fredagar får alla i hemläxa att ”läsa, leka och vila”.
"Jag läser för eleverna varje dag och vi lyssnar också på ljudböcker. Vi gör utfärder till det närliggande biblioteket och letar fram intressanta böcker tillsammans. Vi använder bibliotekets tjänster mycket aktivt. Även nu är flera boklådor på väg till vår klass", skrattar Antila.
Intresse skapar motivation
Varje elev har alltid med sig en bok att läsa i skolan. Eleverna recenserar också böcker, röstar om vad de ska läsa tillsammans och får också fritt ta med sig böcker hemifrån. Varje elev får läsa precis vad hen vill. När läsningen görs intressant, spännande och rolig, utvecklas läskunnigheten snabbare.
"När vi ska lära oss läsa börjar vi med böcker som är tillräckligt lättlästa, men som ändå är en lämplig utmaning. Ämnet måste tilltala barnet, oberoende av om det är ponnyer, Minecraft eller dinosaurier. Barnen kan öva på mer främmande bokstäver genom att till exempel studera olika pokemons, och en spelbräda med figurer ur spelet Among Us lockar barnen att lära sig stavelser. Det barnen är intresserade av är utmärkta redskap när de ska lära sig läsa", säger Henna Antila.
Läraren uppmuntrar också familjerna att utnyttja bibliotekets tjänster. Antila berättar att kontakten med vårdnadshavarna har haft en viktig roll, till exempel då det gällt att skaffa bibliotekskort eller genom att ge dem information om sagostunder på olika språk. Tillsammans kan man hitta oändliga mängder intressant läsning i biblioteket.
Barn som läser blir självständigare
Att läsa är en allmänbildande, gratis och intressant hobby. Den gör ordförrådet rikare, vidgar vyerna och ökar förståelsen för andra människor. Att kunna läsa ger mer självsäkerhet och ger barnet en upplevelse av att hen inte alltid behöver hjälp av en vuxen. Genom att läsa kan barnet själv ta reda på mer om saker som känns intressanta. Det är viktigt att barn som lär sig läsa förstår att läskunnighet är det bästa verktyget för att hitta information. Till vårdnadshavarna vill Antila säga att vuxna kan stöda barnet i att lära sig läsa genom att själv föregå med gott exempel.
"Om du läser en dagstidning på din surfplatta, säg det högt. Om du letar efter information, gör det klart för barnet genom att säga 'här på Google hittade jag en sida där det står att...'. Det är också viktigt att berätta sagor på det egna modersmålet", säger Antila.
Läs mera om hur Esbo stöder läsandet bland barn och unga inom sektorn för fostran och lärande genom hela deras studieväg:
Vi uppmuntrar barn och unga att läsa under hela lärstigen | Esbo stad (espoo.fi)