COMET – Espoo Climate Community (2024 - 2026)
Inom projektet Espoo Climate Community (COMET) söker hela Esbogemenskapen sätt att uppnå målet om klimatneutralitet. Åtgärderna koncentreras till de tre sektorer som orsakar mest klimatutsläpp: energi, trafik och byggande. Inom projektet stärks partnerskapen och söks nya sätt att uppnå det gemensamma klimatmålet bland annat genom att påskynda klimathållbara investeringar och branschövergripande samarbete samt genom att öka invånarnas möjligheter att delta i klimatåtgärder. Projektet finansieras av programmet för pilotstäder inom EU:s klimatuppdrag.
Inom projektet Espoo Climate Community (COMET) söker hela Esbogemenskapen sätt att uppnå målet om klimatneutralitet. Åtgärderna koncentreras till de tre sektorer som orsakar mest klimatutsläpp: energi, trafik och byggande. Inom projektet stärks partnerskapen och söks nya sätt att uppnå det gemensamma klimatmålet bland annat genom att påskynda klimathållbara investeringar och branschövergripande samarbete samt genom att öka invånarnas möjligheter att delta i klimatåtgärder. Projektet finansieras av programmet för pilotstäder inom EU:s klimatuppdrag.
Våren 2024 beviljade Europeiska kommissionen EU Mission Label-utmärkelsen för Esbos klimatstadsavtal. Utmärkelsen är ett erkännande för att man i Esbo har ett omfattande engagemang för klimatarbetet och den stärker Esbos ställning som föregångare för grön omställning bland städer i Europa. Pilot Cities är ett läro- och pilotprogram som riktar sig till de städer som valts till EU:s klimatuppdrag. Inom programmet söker städerna med sina partner systemiska lösningar på klimatutmaningarna.
För att stävja klimatförändringen och uppnå målet att Esbo är klimatneutralt år 2030 måste staden engagera hela samhället och stadsgemenskapen. I färdplanen för ett klimatneutralt Esbo 2030 beskrivs Esbo stads eget arbete, samarbetet med partner och invånare samt de konkreta åtgärderna för att uppnå målet om klimatneutralitet. Förändringen kräver modiga och innovativa åtgärder och i synnerhet ett nytt slags tänkande där samarbete och en rättvis omställning har en nyckelroll. I Esbo, liksom i andra städer, behövs alla för detta arbete; företag, sammanslutningar och invånare. Genom projektet stöds genomförandet av klimatarbetet.
Projektet pågår 1.5.2024–30.4.2026.
Projektet genomförs av Esbo stad och Climate Leadership Coalition (CLC).
Arbete för klimatneutralitet tillsammans med klimatpartnerna
Projektet vidareutvecklar Esbo stads klimatpartnerskapssamarbete. Målet är att skapa en modell för samutveckling tillsammans med stadens 25 klimatpartner. Samarbetsmodellen är öppen och iterativ och baserar sig på gemensamma mål för att minska klimatavtrycket, förbättra den positiva klimatpåverkan och främja passionen för klimatarbetet och därigenom åstadkomma en förändring. Modellen möjliggör nya partnerskap och lärande under processen.
Med partnerna utvecklas sektorsövergripande preciseringar i färdplanen för ett klimatneutralt Esbo 2030 kring energi, trafik och byggande. Preciseringarna ökar förståelsen för de åtgärder som behövs och tidpunkten för dem, för nätverk och för olika aktörers roller.
Utnyttjande av information och stärkande av klimatinvesteringar
Genom att utveckla partnersamarbetet strävar man också efter en djupare förståelse för de hinder och möjligheter som hänför sig till klimatinvesteringar i Esbo. Att identifiera stadens roll som möjliggörare av och katalysator för investeringar inom den privata sektorn och som påverkare av marknaden genom offentlig upphandling och investeringar är en central del av detta arbete. Fokus ligger både på minskning av utsläppen i Esbo och utveckling av lösningar som kan minska utsläppen på annat håll. Också kunskapsunderlaget för klimatarbetet stärks, vilket möjliggör att klimatarbetet genomförs mer verkningsfullt och kostnadseffektivt.
Invånarna starkare med i klimatarbetet
Invånarna har en viktig roll när det gäller att minska klimatutsläppen och uppnå klimatneutralitet. Målet med projektet är att öka invånarnas deltagande i klimatarbetet och öka förståelsen för det. Målet är att stärka invånarnas möjligheter att delta i klimatarbetet Beaktandet av särskilda behov hos utsatta grupper har också en central roll i projektet. Försöken planeras och genomförs i samarbete med befintliga plattformar, medborgarsamhällets aktörer, företag och andra klimatpartner.
Kontakta våra experter för mer information:
Karoliina Isoaho (karoliina.isoaho@espoo.fi) ja Senni Raunio (senni.raunio@clc.fi)
