Studeranden Iida vid Tapiolan lukio: “Ta vara på allt gymnasiet har att erbjuda, både akademiskt och socialt!”

22.10.2026 10.48Uppdaterad: 23.10.2026 8.54
En studerande står utomhus med armarna i kors. I bakgrunden syns tallar.
Bild: Kirsi Suni

Studerande på andra årskursen vid Tapiolan lukio Iida Karjalainen blev intresserad av att påverka redan i grundskolan. Hon sitter i studerandekårens styrelse och för andra gången i ungdomsfullmäktige. Iida njuter av gymnasiets valfrihet. Hon påminner blivande gymnasiestuderande om att det är mer arbete i gymnasiet än i högstadiet, men att man själv kan välja sina intresseområden.

Iida Karjalainen studerar för andra året på den allmänna linjen vid Tapiolan lukio. På högstadiet gick hon på musiklinjen vid Tapiolan koulu, men ville fokusera mer på studierna, särskilt på samhällslära och historia: “Min högstadielärare i historia berättade att läraren i historia och samhällslära vid Tapiolan lukio Pia Liimatainen är väldigt bra.” Favoritlektionerna i gymnasiet är just Liimatainens lektioner.

“Det här är ju samma hus som på högstadiet och jag äter samma mat på samma ställe, men det har ändå varit en förbättring jämfört med högstadiet”, funderar Iida. Hon gillar att Tapiolan lukio är ett ganska litet gymnasium med en bra gemenskap. “Kompisarna är härliga. Och här erbjuds allt möjligt; det finns humanistiska ämnen, resor och språk”, berömmer Iida.

Trots att Iida övergick från högstadiet till gymnasiet i samma hus hade hon inte många vänner direkt. “Men nu har jag härliga vänner lite varstans”, säger Iida.

Påverkansarbete redan i lågstadiet

Iida har alltid vetat att hon vill påverka saker. Hon sitter i styrelsen för gymnasiets studerandekår och är vice ordförande i ungdomsfullmäktige. Hon är inne på sin andra mandatperiod i ungdomsfullmäktige.

Påverkansarbete intresserade henne redan som liten. Hon tillhörde studerandekårens styrelse redan i lågstadiet. “För mig är rättvisa en viktig värdering. Det är viktigt att uppmärksamma och ta itu med saker som inte är rätt”, konstaterar Iida. Hon berättar att man kan öva på att uttrycka sig och kommunicera i studerandekårens styrelse. Iida är så entusiastisk över att påverka att hon sköter ärenden för studerandekårens styrelse även på fritiden. Just nu ser Iida fram emot ett evenemang med välmåendetema som ska hållas senare i höst. Varje gymnasium i Esbo har fått 2 000 € att använda för att främja välmående, och Tapiolan lukio kommer att använda pengarna till detta evenemang.

Kan man faktiskt påverka inom studerandekårens verksamhet? “Jag upplever nog att jag har kunnat påverka”, konstaterar Iida. Det går att påverka även genom små saker. Iida berättar att hon bland annat har bidragit till att matsedlarna finns utskrivna och synliga på högstadiet, där ungdomarna inte får använda mobiltelefoner.

Iida påminner om att man vill lyssna på de studerande i alla gymnasier i Esbo. Hon har fått lära känna lärarna och gymnasiets rektor bättre. I ungdomsfullmäktige har hon bland annat fått kontakt med tjänsteinnehavare i Esbo, lärt sig myndighetsspråk och debatteknik. I ungdomsfullmäktige har Iida också fått direkt kontakt med andra påverkare.

Frihet att välja på gymnasiet

I gymnasiet njuter Iida av friheten att kunna studera just de saker som intresserar henne. Schemat kan göras upp enligt önskemål. Man orkar komma till skolan klockan åtta på måndagen, eftersom det då är samhällslära. Denna period har Iida studier endast på måndag förmiddag.

När man frågar Iida om hennes bästa minne från gymnasietiden hittills måste hon fundera en stund. Hon har så många fina minnen. Dragkampsturneringen i gymnasiets korridor är definitivt ett av dessa. Iida berättar dock att hennes bästa minne från gymnasiet var ett Första maj-evenemang som hon var programledare för. “Vi hade en traditionell munkätningstävling (utan händer), en trollkarl och tävlingen Elämäni biisi om låtar från lärarnas liv. Dessutom hade vi en utklädningstävling.”

“Du ansvarar själv för dina gymnasiestudier”

I början av andra året är framtidsplanerna efter gymnasiet ännu inte klara. Iida har funderat på om hon ska fortsätta studierna i Finland eller inte. Nu satsar hon allt på gymnasiestudierna eftersom hon ännu inte vet vad hon kommer att behöva i framtiden. Om Iida stannar i Finland för fortsatta studier, planerar hon att söka till juridik.

Iida påminner nuvarande niondeklassare om att det är mer arbete på gymnasiet än på högstadiet, men att man själv kan bestämma hur tufft det ska vara. “Om du väljer att inte läsa, så blir det svårt att klara sig. Du ansvarar själv för dina gymnasiestudier. Du kan välja det som intresserar dig”. Iida råder blivande gymnasiestuderande att också lära sig att känna sina egna gränser och vara förlåtande mot sig själva: “Kräv inte för mycket av dig själv. Kom ihåg att man bara går i gymnasiet en gång. Ta tillvara på gymnasietiden, både akademiskt och socialt”, konstaterar Iida.

Vänskapsrelationer är viktiga för unga. Iida konstaterar att man kan upprätthålla en vänskap även om man går i olika gymnasier. “Det är inte heller hela världen om man inte kommer in på sitt första val i den gemensamma ansökan”, säger hon. Hon säger att det är bra att bekanta sig med så många studieplatser som möjligt innan man gör sitt val.

Författare: Kirsi Suni