Förmågan att cykla tillhör alla
Blogginlägg om cykelkursernas syfte
Esbo stad, kompetenscentret för hållbar utveckling, ansvarsområdet för hållbar trafik
Datum: 3.7.2025
Skriven av: Jeremi Vahtera, koordinator för cykelkurser 2025
Cykelkurserna för vuxna i Esbo svarar på ett överraskande behov, eftersom många vuxna aldrig har lärt sig att cykla. Kurserna erbjuder en möjlighet att lära sig på ett säkert sätt, främjar likabehandling och stöder målen för hållbar utveckling. Genom cykling uppstår rörelsefrihet, gemenskap och glädje oberoende av ålder eller bakgrund.
Ännu en cykel susar förbi när jag går till butiken.
Länge såg jag det som någonting vardagligt, som en självklar del av stadsbilden.
Sedan började jag sommarjobba för Esbo stad och fick ansvar för att koordinera cykelkurser för vuxna. Jag började förstå att det finns överraskande många vuxna i Finland som aldrig har lärt sig cykla.
Esbo är en av de städer som tagit tag i detta behov, och det med goda skäl. Många har inte lärt sig att cykla på grund av rådande livssituationer, strukturella hinder eller kulturella orsaker. På cykelkurserna för vuxna kan deltagarna öva på att cykla tryggt i sin egen takt i en uppmuntrande miljö. Cykelkurser för vuxna är sällsynta och deltagare anländer också till Esbo från utanför stadens gränser.
Hur fungerar kurserna i praktiken?
Esbo stads cykelkurser ordnades nu för tredje sommaren i rad. Till kurserna som hållits i Esbo centrum har man tagit med sex deltagare per kurs. Kursdeltagarna styrs att delta i genomsnitt vid två tillfällen. Under den tiden hinner man oftast lära sig grundläggande färdigheter och samtidigt får så många som möjligt en möjlighet att delta.
På cykelkurserna börjar undervisningen från grunden: man omvandlar cykeln till en sparkcykel genom att pedalerna som är avsedda för träning vänds i upprätt läge, och träningen inleds med att man lär sig balans och styrning. Efter det går man över till trampövningar. När deltagarna behärskar de grundläggande färdigheterna övergår man till trafikkultur och -regler samt uppmuntrar deltagarna att cykla självständigt. Utöver mig själv fungerade också coacher, det vill säga utbildare, som handledare på kurserna. Många utbildare har invandrarbakgrund. Huvudspråken har varit finska och engelska, men ibland har man uppnått förståelse också med hjälp av till exempel hindi eller urdu.
Många olika orsaker, många olika deltagare
Alla kan inte cykla och orsaken är inte alltid brist på erfarenhet i barndomen eller rädsla till följd av dåliga upplevelser. För vissa kan det handla om hälsoskäl, för andra har cykling kanske aldrig setts som någonting nödvändigt. I kurserna deltog vuxna i alla åldrar, av vilka den äldsta var 87 år. En del hade aldrig suttit på en cykelsadel och andra ville stärka sin kompetens eller lära sig trafikreglerna.
Under sommaren lärde jag mig att kursdeltagarna kommer från mycket olika etniska och kulturella bakgrunder och utgångslägen, oberoende av språkkunskaper och utbildningsnivå. För vissa har det varit omöjligt att lära sig cykla till exempel på grund av lag eller kulturella normer. I många länder kan cykling ha varit begränsad eller förbjuden i synnerhet för kvinnor. Det har inte alltid funnits möjligheter att cykla till exempel på grund av bristfällig infrastruktur, ekonomisk situation eller andra levnadsförhållanden. En av mina elever beskrev sin hembygd i Nepal, där branta bergsvägar och obefintliga vägbeläggningar inte direkt lockade till att öva cykling. Även om bristen på cykelfärdigheter ofta förknippas med personer med invandrarbakgrund, deltog personer med alla slags bakgrunder i kurserna, även personer födda här eller som bott länge i Finland.
Cykling kan vara en livsomvälvande upplevelse
För många vuxna är det inte bara fråga om en ny motionsform, utan också om frihet, självständighet och tro på sin egna förmåga. Att cykla kan vara en djupt stärkande upplevelse. Det minskar beroendet av andra, av bilen och av kollektivtrafiken. Med hjälp av cykling kan man röra sig fritt, delta i evenemang och aktiviteter samt röra sig med familjen precis när man själv vill.
"Jag älskade varje stund av kursen! Jag trodde inte att jag verkligen skulle kunna cykla, särskilt inte på så kort tid. Jag trodde att det skulle vara frustrerande, men min handledare var fantastisk och jag hade faktiskt jättekul! Handledaren gjorde ett gott jobb och handledde mig steg för steg på ett uppmuntrande och sporrande sätt. Handledaren var utmärkt som observatör och stöd. Jag är evigt tacksam."
-Anonym respons på cykelkurserna 2025 översatt till svenska
En kursdeltagare berättade att hen önskar att hen kunde lära sina egna barn att cykla. När man själv har lärt sig färdigheten först som vuxen förstår man dess betydelse och inlärningsprocessen på ett annat sätt. Då kanske man kan undervisa med mera överseende, tålamod och tydlighet än många som aldrig har stannat upp och funderat på hur man egentligen lär sig cykla.
Cykling är en del av den finländska kulturen och de flesta lär sig cykla i barndomen. Kurserna stöder alltså för sin del integrationen i den finländska kulturen och samhället. På kurserna uppstår kamratstöd och nya sociala kontakter och ibland till och med nya vänskaper.
Esbo stads strategiska mål är att minska utsläppen från trafiken. I Esbo stads organisationer ordnas kurserna av Kompetenscentret för hållbar utveckling, vars uppgift bland annat är att öka mängden cykling. Cykelkurser för vuxna är en del av detta arbete.
Cykling främjar i synnerhet social hållbarhet
Som anställd vid Esbo har jag lärt mig att staden som en föregångarstad främjar FN:s mål för hållbar utveckling, och cykelkurserna för vuxna stöder detta arbete i praktiken. Hållbar utveckling(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) är en kontinuerlig samhällsförändring vars mål är att trygga goda levnadsförhållanden för nuvarande och kommande generationer, med hänsyn till miljö, människor och ekonomi på ett jämlikt sätt.
Esbos mål är att vara kolneutralt före 2030, och cykling spelar en viktig roll i detta, eftersom det minskar utsläppen från trafiken och gör färderna förmånligare och ökar självförsörjningen. Kursernas inverkan syns särskilt genom social hållbarhet: de förbättrar välbefinnandet, stöder integrationen och ökar jämlika möjligheter att delta i samhället. Genom cykelkurserna har det varit belönande att utveckla till exempel följande mål för hållbar utveckling:
Mål 3: Hälsa och välbefinnande: Aktivitet, motion och deltagande med låg tröskel som stöder det sociala välbefinnandet
Mål 4: Bra utbildning: Man lär sig konkret vardagskompetens, om trafiken och säkerheten.
Mål 5: Jämställdhet mellan könen: Stöder jämställdheten genom att öka självständigheten, självkänslan och möjligheterna att delta, i synnerhet kvinnors möjlighet att röra sig friare.
Mål 10: Minska ojämlikheten: Möjlighet att delta och integreras samt minska risken för marginalisering.
Mål 11: Hållbara städer och samhällen: Man stöder utsläppsfri rörlighet och en smidig och trygg vardag.
Och efter kurserna?
Jag uppmuntrar alla kursdeltagare och alla som är intresserade av att cykla att fortsätta öva på cyklandet. Det ger säkerhet och gör körandet mer naturligt. I början är det bra att öva i en lugn miljö och repetera cyklistens trafikregler (på finska)(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) samt bekanta sig med cyklistens etikett (på finska)(extern länk, öppnas i ett nytt fönster). Kanske får en kursdeltagare ännu märka att cykling inte bara är ”adrenalinfylld galenskap”, utan att det passar alla.
Esbo är en bra cykelstad, även om avstånden kan vara långa. Infrastrukturen utvecklas kontinuerligt: cykelbanor, cykelparkering och goda förbindelser gör det smidigare och säkrare att färdas. Även stadscykelsystemet(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) fungerar i stor utsträckning i Esbo och Helsingfors.
Våra kurser i Esbo är slut för i sommar. Nästa år lönar det sig att hålla öronen öppna för våra nya kurser, likaså ordnar Helsingforsregionens cyklister (HEPO(extern länk, öppnas i ett nytt fönster)) rf motsvarande avgiftsfria kurser. I slutet av sommaren ordnas ännu några avgiftsfria utbildningar i cykelunderhåll. Man kan bekanta sig med vintercykling på banorna för effektiverat vinterunderhåll och med hjälp av pilotprojektet för väderstationer. På våren lönar det sig att följa Cykelveckans (på finska)(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) program: Det kommer säkert att ordnas många evenemang, gemensamma turer och kurser igen.
Tack till alla Coacher och kursdeltagare för sommaren. Ni gjorde den oförglömlig, solig och fylld av gemenskap. Vi ses igen, kanske i cykelsammanhang.
Jeremi Vahtera
koordinator för Esbo stads cykelkurser och sommararbetare 2025
