Cirkuskonster och kreativitet

Vad sägs om att pröva på luftakrobatik eller cirkusparkour? Eller kasta dig in i en roll? På cirkus- och teaterskolan Esko kan du pröva och kanske hitta en ny hobby.
"Cirkus- och teaterskolan Esko är en skola för scenkonst som erbjuder grundläggande konstundervisning. Hos oss kan människor i alla åldrar syssla med cirkus, teater och cirkusteater”, säger rektor Terhi Perälä.
Esko har verksamhet på 16 platser runt om i Esbo och antalet studerande är för närvarande 550.
Det finns hobbygrupper för barn i dagvårdsålder, skolelever, unga, familjer, vuxna och seniorer.
”Man får prova på en lektion gratis, och om det känns rätt kan man gå med i grupperna under hela året, så länge det finns plats."
Cirkus- och teaterhobbyn stärker motoriken, kroppskontrollen och koncentrationen.
”När man arbetar tillsammans i grupp utvecklas även förmågorna omtanke, ansvar och interaktionsfärdigheter, liksom det egna tänkandet och sociala färdigheter”, berättar Perälä om hur mångsidiga färdigheter kan växa fram.
Mer information om hobbygrupper: esko.fi(extern länk, öppnas i ett nytt fönster).
Lär känna Esko på Esbodagen
Cirkus- och teaterskolan Esko ordnar cirkusverkstäder och bjuder på föreställningar av skolans cirkusgrupp i Stensvik Esbodagen till ära.
I Alberga underhåller cirkuseleverna från Esko Esbodagens tivolibesökare.
Läs mer om cirkusskolans evenemang på Esbodagen.(extern länk, öppnas i ett nytt fönster)
Text: Minna Saano.
Denna text har ursprungligen publicerats i tidningen Espoo-lehti 1/2026. Läs övriga artiklar i Espoo-lehti.
Esbodagen är en festdag för alla Esbobor som firas årligen den sista veckoslut i augusti. Läs mer om Esbodagen(extern länk, öppnas i ett nytt fönster).