TYKKI – Utveckling och utbildning i modellbaserad generalplanering

Statsunderstödsprojekt beviljat av Miljöministeriet: Förnyelse av informationshanteringen för den byggda miljön i kommuner och landskapsförbund, tredje ansökningsomgången (va-ym-2024-8). Genomförandetid: 3.3.2025–30.9.2026.

Utveckling och utbildning av datamodellbaserad generalplanering 

Inom Tykki-projektet för att utveckla och utbilda datamodellbaserad generalplanering skapas förutsättningar för produktion av generalplanematerial enligt den nationella plandatamodellen och överföring av materialet till datasystemet Ryhti(extern länk, öppnas i ett nytt fönster). Utöver Esbo deltar städerna Helsingfors, Tammerfors och Vasa i projektet. I projektet utvecklas en QGIS-baserad programlösning med öppen källkod och produceras anvisningar och utbildningsmaterial för att ta i bruk programmet. I projektet förbättras samtidigt kvaliteten på partnerstädernas gällande generalplansmaterial.

Utvecklingsarbetet ger bredare samhällelig nytta

Utvecklingsarbetet inom projektet gynnar vid sidan av partnerstäderna andra kommuner i Finland, eftersom kommunerna kan ta i bruk resultaten av utvecklingsarbetet gratis. Den lösning för öppen källkod som utvecklas inom Tykki-projektet är en kostnadseffektiv lösning även till exempel för högskoleundervisning samt för konsultbyråerrna i branschen.

TYKKI-projektet i ett nötskal

Målet med TYKKI-projektet är att

  • Producera för Esbo, Helsingfors, Tammerfors och Vasa städer förmåga att producera och överföra generalplanematerial enligt den nationella plandatamodellen till Ryhti-systemet
  • Vidareutveckla användbarheten och brukbarheten hos QGIS-baserade verktyg som utvecklats i tidigare projekt för generalplaneringens behov
  • Testa dataöverföringen till Ryhti-systemet på olika sätt
  • Producera anvisningar och utbildningsmaterial för att ta i bruk lösningen med öppen källkod i kommunerna, hos konsulter och i utbildningsanstalter

    Centrala åtgärder

    Arbetspaket 1: 4/2025–3/2026

  • Vidareutveckling av QGIS-lösningen med öppen källkod för produktion av generalplaner
  • Utveckling av visualiseringar
  • Användarhantering och roller
  • Validering av planuppgifter i Ryhti-tjänsten
  • Samtidig redigering av planobjekt och hantering av planens livscykel
     

    Arbetspaket 2: 11/2025–9/2026
     

  • Dataöverföring till Ryhti via Trimble-registersystemet som används i staden
     

    Arbetspaket 3: 1/2026–9/2026

  • Produktion av utbildningsmaterial samt kommunikation om projektet och genomförande av nationellt samarbete
  • Produktion av utbildningsmaterial
  • Utveckling av ibruktagningsprojektet
Vy över blanketterna i Arho-programmet.
Inledande workshop för Tykki-projektet i Tammerfors 5.6.2025.

Sakari Jäppinen

planeringschef+358 40 6364937Teknikvägen 15, Otnäs

Juha Hiltula

specialplanerare+358 43 8249850Teknikvägen 15, Otnäs

Analys av geodata, statistik