Flygbild av planeringsområdet 2024.

Skydd av gamla byggnader i Jupper

DetaljplaneringAlberga

Syftet med detaljplaneändringen är att skydda de gamla byggnaderna på fastigheten samt att ändra användningsändamålet för markområdet på strandsidan från ett badstrandsområde till en del av kvartersområdet. Inget nytt byggande planeras. Programmet för deltagande och bedömning är framlagt 9.6–8.7.2025.

Plannamn

Strandparken i Jupper

Distrikt nummer

141010

Typ av markanvändningsplan

Ändring av en detaljplan

Fas

Beredning

Sökande

Privat markägare

Läs mer om planens beredning och innehåll på projektets finska sida

Aktuella uppgifter om beredningen av planen finns på planens finska sida. Du kan kontakta planläggarna för att få mer information. Du kan påverka planens innehåll genom att lämna in en så kallad åsikt i ett tidigare skede av beredningen och en anmärkning mot förslaget till detaljplan i ett senare skede.

Vad är de olika skedena: beredning, offentlig framläggning och förslag?

Läs om detaljplaneringens skeden och möjligheterna att påverka planens innehåll på sidan Detaljplanering steg för steg.

Läs mer om växelverkan i planläggningen på sidan Det hör till stadsplaneringen att invånarna deltar.

Juha Miettinen

detaljplaneingenjör+358 40 5089198Teknikvägen 15, Otnäs

Annika Tuominen

landskapsarkitekt+358 40 6369410Teknikvägen 15, Otnäs

Ville Keskisaari

planeringsingenjör, trafikplanering för detaljplaner+358 40 6368662Teknikvägen 15, Otnäs
I det finskspråkiga nyhetsbrevet Påverka nu berättas om vilka projekt du just nu kan påverka och vad som händer i ditt närområde. Dessutom får du information om kommande invånarmöten. Brevet skickas till din e-post varannan vecka. Beställ genom att klicka på bilden!