Reparation av vatten och avlopp i Torsängen

Gator och trafikMattby

I Storåkern på Torsdalsstigen bredvid Hemtbäcken rivs de gamla rören för vatten och avlopp (vattenledningar, dagvattenrör och avloppsrör), och nya byggs i deras ställe. Rören har gått sönder till följd av markförskjutning i riktning från Torsbacka mot Hemtbäcken.

Beskrivning av projektet

Byggprojektet omfattar ombyggnaden av vattenrören inom området vid Torsdalens parkväg. Rören för vatten och avlopp skadades vid markförskjutning i riktning från Torsbacka mot Hemtbäcken. Vid markförskjutningen steg också Hemtbäckens fåra ställvis.

Vid objektet genomförs arbete med grävmaskiner, stålspontar slås i marken och ovanpå dem installeras en pålplatta på vilken en ny vattenledning byggs. Dessutom byts jordmassor efter behov ut och lyktstolparna avlägsnas från entreprenadområdet medan arbetet pågår. De installeras åter när arbetet är slutfört. Hemtbäckens fåra formas enligt planerna.

Avsikten är att bevara områdets vegetation i samma skick som före entreprenadens början. Eventuell växtlighet som skadas i och med entreprenaden ersätts i samband med att arbetet avslutas.

Medan arbetet pågår styrs gång- och cykeltrafik på Torsdalsstigen till en omväg.

De koldioxidutsläpp som arbetet orsakar minskas genom att använda förnybara, fossilfria bränslen i jordbyggnadsmaskiner och schaktningsbilar.

Basuppgifter om planläggningsprojektet

Beräknad tidpunkt för genomförande: november 2023 – december 2024

Huvudentreprenör: Ralf Ajalin Oy

Representant för byggherren på staden:Pasi Severinkangas