Ventilationen i bassängavdelningen i Mattby simhall har förbättrats under sommaren
Ventilationen i bassängavdelningen i Mattby simhall (adress Tunnvägen 6) utreddes med ett röktest för att testa luftflödet 14.4.2026. Utredningen visade att det fanns behov av att förbättra luftväxlingen i bassängavdelningen. Utifrån observationerna har luftväxlingen i bassängavdelningen förbättrats under serviceavbrottet sommaren 2026.
I simhallens motions- och undervisningsbassänger installerades och förnyades luftspridare under sommaren. Luftväxlingen i allaktivitetsbassängen har också förbättrats genom en ny tilluftskanal. Dessutom har en ändring gjorts i ventilationskanalerna vid undervisningsbassängen. Målet med ändringen är att minska nedkylningen av tilluften och därmed minska avdunstningen från vattnet och den relativa luftfuktigheten i bassängavdelningen.
Ändringarna förbättrade luftväxlingen
Luftväxlingen bedömdes på nytt med hjälp av ett röktest 31.7.2026. Testet visade att ändringarna som gjordes har förbättrat luftväxlingen i bassängavdelningen. Vid granskningen av allaktivitetsbassängen observerades inte längre några områden vid bassängytan där luftväxlingen skulle vara otillräcklig.
I motionsbassängens södra ände observerades fortfarande ett för långsamt luftflöde. Därför kan luftfördelningens riktning finjusteras ytterligare under de normala serviceavbrotten varje vecka för att uppnå så jämna förhållanden som möjligt.
Förhållandena i Mattby simhall har bedömts utifrån respons
Under det gångna året har vattenbehandlingsprocessen, den allmänna hygiennivån och inomhusluftförhållandena i Mattby simhall bedömts utifrån kundrespons. Esboregionens miljö- och hälsoskydd genomförde också en planerad inspektion enligt hälsoskyddslagen i Mattby simhall 14.4.2026. Vid inspektionen påträffades inga betydande brister.
Mer information
Maarit Elo, maarit.elo@esbo.fi, disponent, affärsverket Esbo lokaler
