I augusti ordnas två stora idrottsevenemang i Esbo: Kalevaspelen och FM-veckan

30.7.2025 10.14

Kalevaspelen(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) ordnas i Alberga idrottspark den 1–3 augusti. FM-veckan(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) äger rum den 14–17 augusti i Alberga idrottspark och Oitans friluftsområde.

Först tävlar man i de finska mästerskapen i friidrott under Kalevaspelen. Under FM-veckan tävlar man om finskt mästerskap i 24 olika grenar och samtidigt ordnas Grenkarnevalen, där besökarna avgiftsfritt får pröva på olika grenar. Det är fritt inträde till alla FM-veckans tävlingar.

Tävlingarna lockar många besökare till Alberga och Oitans och påverkar bland annat parkeringsarrangemangen i områdena. Vi rekommenderar att du kommer till evenemangen med kollektivtrafik.

Så här påverkar Kalevaspelen Alberga idrottspark

  • 1–3 augusti Under Kalevaspelen får besökare endast parkera på parkeringsområdet vid Gamla Landsvägen. Parkeringsområdet är avgiftsbelagt. Parkeringsområdet vid Grindåkersgatan är inte till förfogande för dem som besöker Kalevaspelen.
  • Idrottsanläggningarna är reserverade endast för Kalevaspelen enligt följande:
    • 21.7–4.8 Alberga idrottsparks stadion
    • 21.7–10.8 Konstgräs 1 i Alberga idrottspark, plan 1&2
    • 28.7–4.8 Gymmet i Alberga idrottspark
    • 31.7–3.8 Konstgräs 2 i Alberga idrottspark, plan 1&2
    • 31.7–3.8 Träningsplatsen för kastgrenar i Alberga idrottspark

Så här påverkar FM-veckan Alberga idrottspark

Ändringar i trafikarrangemangen:

  • Grindåkersgatan är stängd för trafik mellan Loviselundinpolku och evenemangstorget från måndagen den 11 augusti till måndagen den 18 augusti.
  • Triathlon orsakar ändringar på cykel- och gångvägarna i Alberga idrottspark lördagen den 16 augusti. Bland annat motionsslingan Kuntokihara är stängd.
  • 3D-bågskytten orsakar ändringar på cykel- och gångvägarna i Alberga idrottspark i närheten av kastområdet och snöläggningsstationen söndagen den 17 augusti.
  • Mer information finns på FM-veckans webbplats(extern länk, öppnas i ett nytt fönster).

Ändringar i parkeringen:

  • Parkeringsplatsen mellan Grindåkersgatan och friluftsbadet är inte i allmänt bruk mellan den 15 och 17 augusti.
  • Besökarna kan använda Kelloseppäkoulus och Laureas parkeringsområden den 16–17 augusti.
  • Parkeringsplatser för rörelsehindrade har lagts till på parkeringsområdet vid Vägfält.

Ändringar i friluftsbadets öppettider:

  • Friluftsbadet används för FM-veckan från fredag till söndag 15–17.8 när där ordnas tävlingar i strandvattenpolo och triathlon.
  • Det är fritt inträde till tävlingarna. Man kommer in till friluftsbadets läktare från evenemangstorgets sida.

Så påverkar FM-veckan Oitans friluftsområde

  • Oitans badstrand används för FM-veckan 14–17.8. På stranden ordnas till exempel tävlingar i rodd, SUP-paddling och paddling. Det är fritt inträde till strandläktaren. Vi rekommenderar att man simmar vid andra övervakade badstränder i Esbo under den här tiden.
  • Observera att friluftsområdet i Oitans och Gunnarsvägen tidvis kan bli överbelastade fre.–sön. 15–17.8. Trailrar och båttransporter rör sig också i området