Studerandena på gymnasiet Etelä-Tapiolan lukio som företagare: isteföretag tävlar om finskt mästerskap

16.4.2024 10.22Uppdaterad: 16.4.2024 11.49

Några studerande vid gymnasiet Etelä-Tapiolan lukio har grundat ett företag som säljer iste som en del av programmet Ett år som företagare. Företaget tävlar om platsen som bästa företag i Våga vara företagsam-finalen fjärde veckan i april. De sju företagarna brinner verkligen för entreprenörskap.

Företaget Halla Tea NYT, som grundats av studerande på gymnasiet Etelä-Tapiolan lukio inom programmet Ett år som företagare, kom med i den finska finalen för programmet. Programmet ger unga möjlighet att lära sig om entreprenörskap och grunda ett företag för ett läsår. Företagen tävlar först på regional nivå om en plats i FM-finalen. Själva finalen, det vill säga Våga vara företagsam-finalen, ordnas i Helsingfors i köpcentret Mall of Tripla 24–25.4.2024. Allmänheten kan bekanta sig med företagen på ett mässevenemang på Triplas evenemangsplats på fjärde våningen, onsdag 24.4.2024 kl. 14.30–17.00.

Renar Viidik, Martin Repka, Henri Rehtijärvi, Emma Komu, Sofianna Kläusler, Nia Kellas och Jenniina Eronen började i programmet Ett år som företagare i höstas, under andra perioden. Emma och Jenniina hade en aning erfarenhet av entreprenörskap efter programmet Pikku yrittäjät, som de deltog i som yngre. Nia hade för sin del tvättat fönster mot betalning tillsammans med sin vän på sommarlovet.

– Jag ville pröva på hur det är att vara företagare utan risk och samtidigt bland annat lära mig kundtjänst, säger Henri.  – Jag blev intresserad av det hela redan på nian, när jag hörde att gymnasiet satsar på samhällsfrågor. I programmet Ett år som företagande får man göra något som man själv är intresserad av, säger Sofianna. De andra i gruppen nämner också att de bland annat lärt sig något om arbetslivet och om grupparbete under studieavsnittet.

Lektorn i historia och samhällslära Timo Holmström har fungerat som lärare och mentor. Han föreslog att studerandena skulle grunda två företag. Gruppen var dock av en annan åsikt. – När man är flera blir slutresultatet bättre, säger Henri. Gymnasiet hade tidigare erfarenheter av att sköta företag med en större grupp – och företagen hade också varit framgångsrika ända ute i Europa.

– Jag började som lärare på Etelä-Tapiolan lukio för några år sedan och det här är min första grupp inom projektet Ett år som företagare. Det har varit fint att följa hur ivrigt de unga gått med i projektet. Inom entreprenörskap är rätt attityd A och O, säger Timo Holmström.

Iste på glasflaska

Halla Tea NYT gör iste som säljs i flaska. I semifinalskedet var smakerna blåbär och lingon. Företaget vill vara inhemskt, naturnära, nordiskt och artesanaktigt. Därför görs produkterna för hand.

Renar berättar att iste inte alls var den första idén, utan sammanlagt utvärderade gruppen elva idéer. – Vi funderade allvarligt också på verktygsuthyrning, säger Jenniina. Idéerna bestod av olika slags tjänster. Isteet var det enda idén som byggde på en produkt. – Iste är en trend bland de unga, påminner Nia.

Sofianna konstaterar att Halla ville skapa nya smaker för iste, vid sidan av citron och persika, som ofta säljs i Finland. – Vi kopierar inte andra, säger Henri. – Vi hittade en nisch på marknaden och fyllde den, säger Martin.

Trots att det finns många deltagare i Halla Tea, har det inte förekommit några större meningsskiljaktigheter. I företaget råder en god demokrati, medlemmarna röstar om allt. – I början var alla artiga, nu debatterar vi mera, säger Nia.

I företaget har alla hittat en lämplig roll som passar de egna färdigheterna. Alla har deltagit i tillverkningen av produkterna. Henri är styrelseordförande och har ansvar för det grafiska utseendet. Jenniina har utvecklat produkten, medan Nia är verkställande direktör och sköter marknadsföring och sociala medier. Martin är biträdande kommunikationsansvarig och sköter försäljningen. Emma har deltagit i produktionen och logistiken (eftersom hon har körkort) och har dessutom deltagit i designarbetet. Sofianna har skött finanserna och bokföringen. Renar har haft ansvar för att beställa flaskorna: – Det visade sig att det inte alls är lätt, utan vi var tvungna att leta länge. 

Hallan tyylikkäät pullot lähikuvassa

Roligt tillsammans

Det syns att studerandena har respekt för varandra och en god gruppanda. Att driva ett företag har helt tydligt varit roligt.  Många av studerandena nämner skilt att de har roligt tillsammans. – Tack vare vårt företag har jag äntligen lärt mig att använda kalender, säger Martin och får gruppen att skratta. Martin berättar att hans förmåga att sälja har blivit bättre. Nia säger att hon blivit mer öppen. Henri säger att han blivit bättre på att arbeta i team. Emma anser att det bästa med projektet varit de nya människorna och det nya hon lärt sig.

Alla tycker att det roligaste varit att tillverka produkterna tillsammans. Det finns många roliga händelser som man minns länge. Isteet har tillverkats i köket i skolan Saunalahden koulu, som är Nias gamla skola. Gruppen är tacksam att de fick använda köket. De har tillbringat tid där ända in på natten. Utvecklingsarbetet tog också en hel del tid. Den första satsen smakade verkligen inte gott, men sedan hittade de rätt recept. En särskild utmaning var att hitta rätt nivå på hur sött lingonisteet skulle vara.

Alla studerande hade redan tidigare skaffat sig hygienpass, så produkten har övervakats mycket noggrant. Teet är pastöriserat och man ser noga till att den förvaras rätt.

Dessutom tog det en tid att välja namn på företaget och planera logotypen. Logotypen visar skog, och företagets namn ”halla” betyder frost på marken, vilket leder tankarna till inhemskt iste. Halla Tea NYT frågade potentiella kunder om åsikter på olika slags logotyper i köpcentret Iso Omena innan de fattade sitt beslut. Logotypen ritades av Henri.

Direkt till final

Semifinalen i köpcentret Myyrmanni i Vanda var naturligtvis spännande. I början ville ingen köpa iste. Folk som gruppen mötte sade att de skulle återvända, vilket inte kändes trovärdigt. Men sedan kom flera kunder och produkten började gå åt. Gruppen hade vissa misstankar om hur väl lingoniste skulle gå åt, med tanke på att lingon är sura, så de gjorde endast en mindre sats för semifinalen. Lingonisteet sålde dock överraskande bra – och det smakar faktiskt riktigt gott.

I semifinalen fick naturen synas vid isteståndet. För finalen kommer Halla Tea NYT att skapa en ännu ståtligare version. Just nu verkar det som om det skulle bli en sats på 400 flaskor iste för finalen. Det är dock svårt att uppskatta hur mycket som kommer att gå åt. Åtgången och det nya ståndet kommer gruppen att testa som popup-försäljning i köpcentret Ainoa 20.4.2024.

Flera av studerandena som arbetat med Halla är intresserade att fortsätta som företagare också efter att programmet Ett år som företagare är slut. Detta skulle kräva att de hittar till exempel en partner eller en återförsäljare. Programmet har redan gett försmak av hur det i verkligheten är att driva ett företag. – Det är ingen mystik i att grunda ett företag, säger Jenniina.

– Jag väntar med iver på finalen. Det skulle också vara fint om de unga fortsätter att tillverka iste efter tävlingen. Produkten är så bra att det säkert finns en marknad för den, så länge de andra faktorerna, såsom produktionen, kan finslipas, säger Timo Holmström.

Programmet Ett år som företagare är avsett för studerande på andra stadiet (gymnasier och yrkesläroanstalter) samt för årskurs 7–9 och högskolor. 

I den här videon berättar Martin, Nia och Jenniina om Halla Tea NYT -isteföretag som grundades av sturerande från gymnasiet Etelä-Tapiolan lukio.