Kom till oss

Du kan komma till museets brygga på Pentala ön antingen med stadens skärgårdsbåt eller med egen båt. Vi rekommenderar skärgårdsbåten eftersom antalet platser vid bryggan är begränsat. Flera taxibåtar trafikerar också på beställning.

Pentala Skärgårdsmuseum

Pentala 44 (ön Pentala)

Under sommarsäsongen när museet är öppet tel. +358 43 8252641

Under vintersäsongen saaristomuseo@espoo.fi

Skärgårdsmuseets öppettider sommaren 2025

Pentala skärgårdsmuseum är öppet 1.6. - 31.8-2025 ti - fre kl. 10 - 17 och lö - sö kl. 10.30 - 17. Obs! Museet är stängt på midsommaren 20.6. - 21.6., söndag 22.6. är museet öppet kl. 10.30 - 17.

Ankomst med skärgårdsbåtarna

Man kommer till Pentala längs Pentala-rutten och längs skärgårdsrutten från Stensvik.
Pentala rutten: Sökö - Pentala - Svinösund - Finno
Stensviks skärgårdsrutt: Stensvik - Korsnäs - Sökö - Pentala - Svinösund.

Skärgårdsbåtarna trafikerar under museets öppettider 1.6.-31.8.2025. Tidtabellerna för båtarna som stannar vid Pentala: Skärgårdstrafiken i Esbo

Ankomst med egen båt

Koordinater: N=6665617.728, E=370727.893

Det finns ett begränsat antal bryggplatser för privatbåtar vid Skärgårdsmuseets brygga (10 bomplatser, djup 1,8-2,5 meter). Förtöjning i högst 4 timmar. Det är inte tillåtet att övernatta vid bryggan.

Observera att Esbo Segelförening rf:s brygga är avsedd för föreningens medlemmar och för kunderna vid Skärgårdsrestaurangen Paven. 

Ankomst med charter eller taxibåt

Tillgänglighet

Att komma till ön Pentala

Du kommer till Pentala skärgårdsmuseum antingen med Esbos skärgårdsbåtar eller med egen båt. Det lönar sig att kontrollera tillgängligheten i hamnen av operatören för till exempel väderleksförhållandena och vattennivån påverkar förhållandena i hamnen. På Pentala skärgårdsmuseums rutt är Svinösund mer tillgänglig än de andra hamnarna.

Du kommer till Pentala skärgårdsmuseums båtbrygga längs en flyttbar ramp. Bryggan ligger i ena ändan av museiområdet och därifrån är det ca 100 meter till museiområdets infobyggnad, där även museiboden är belägen.

Att röra sig på skärgårdsmuseet område

Museiområdet är ett gammalt fiskeläge och endast delvis tillgängligt.

Promenadrutterna på museiområdet är sandstigar. Stigen från båtbryggan till museiområdet går längs en sluttande uppförsbacke. Annars är museiområdets stigar ganska jämna. Då det är regnigt och vått ute kan klipporna och gräsmattorna vara hala.

Du kommer in till infobyggnaden Villa Rosengård, rastvillan Lilla Villan och wc-utrymmena längs en ramp. I museibyggnaderna finns höga trösklar och trappor. I Gurlis hus finns trappor och trånga utrymmen och byggnaden är därmed otillgänglig för personer med rörelsehinder. Vi rekommenderar en personlig assistent för personer med rörelsehinder och synskadade.

Toaletterna, den tillgängliga toaletten samt barnskötrummet är öppna under museets öppettider. Det finns inga andra allmänna toaletter på ön.

Naturstigen på Pentala ö utanför museiområdet är ganska lätt att ta sig fram på, men den är inte tillgänglig. Det kan finnas stenar, rötter, mjuk sand, våta ställen och andra hinder längs stigen.

Tillgängliga tjänster på museiområdet

Det finns ingen induktionsslinga på området.

Toaletterna, den tillgängliga toaletten samt barnskötrummet är öppna under museets öppettider. Det finns inga andra allmänna toaletter på ön.

På museiområdet finns information om byggnaderna även på skyltarna utanför byggnaderna. Man kan även bekanta sig med museet med hjälp av en mobilguide och en utställning på nätet.

Du kan fråga mer om skärgårdsmuseets tillgängliga guidningar och tjänster av personalen, tel. +358 43 8252641.

Kontaktperson i tillgänglighetsfrågor

Johanna Vähäpesola, tel. +358 40 6368280 johanna.vahapesola@espoo.fi

 

Museibesökare på väg till Pentala med skärgårdsbåten.