Kungörelse: Offentlig delgivning av meddelande om hörande som Asunto Oy Espoon Myötätuulenmäki, 24.8.2026

23.8.2026 21.00

202/11.03.00/2026

Asunto Oy Espoon Myötätuulenmäki har av Esboregionens miljö- och hälsoskydd ansökt om rökförbud på lägenhetsbalkonger och -gårdar på adressen Medvindsbacken 3, 02330 Esbo.

Enligt 34 § i förvaltningslagen (434/2003) får de som innehar lokalerna möjlighet att bli hörda innan beslut fattas i ärendet. Meddelandet om hörande är offentligt framlagt 24.8.-21.9.2026 under tjänstetid vid Esboregionens miljö- och hälsoskydd, Teknikvägen 15, Esbo. Boka tid separat per e-post på adressen tupakointikieltopaatos@espoo.fi.

Detta meddelande publicerades på Esbo stads webbplats 24.8.2026. Delfåendet av detta meddelande om hörande anses ha skett den sjunde dagen efter att detta meddelande publicerats. En eventuell utredning ska lämnas in senast 21.9.2026. Delgivningen av meddelandet om hörande sker som offentlig delgivning eftersom meddelandet om hörande ska delgivas fler än 30 personer.

Esboregionens miljö- och hälsoskydd