Kungörelse: Ändring av miljötillståndet för Juvanmalmens avfallshanteringsanläggning, Esbo NG Nordic Finland Oy
Tillstånds- och tillsynsverket Meddelande
27.08.2026
LVV-U/19409/2026
Offentlig
Meddelande om beslut
Beslut enligt miljöskyddslagen
1 Beslutsnr
382/2026
2 Ärendenummer
LVV-U/19409/2026
3 Anhängiggörare
NG Nordic Finland Oy
4 Ärende
Ändring av miljötillståndet för Juvanmalmens avfallshanteringsanläggning, Esbo
5 Framläggande av kungörelsen och ansökningshandlingarna för allmänheten
Tillstånds- och tillsynsverket delger ansökan ovan genom en offentlig kungörelse på Tillstånds-och tillsynsverkets webbplats. Kungörelsen och ansökningshandlingarna hålls framlagda för allmänheten 27.08.2026 – 05.10.2026 på adressen https://ytietopalvelu.lvv.fi/sv-FI/asia/3314103(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) där de kan läsas. Anvisningar om hur man framställer anmärkningar och åsikter framgår av kungörelsen.
Tillstånds- och tillsynsverket
Postadress: PL 20, 13035 LVV
Telefonväxel: +358 29 5254000
registratur@lvv.fi | lvv.fi
Nedladdningsbara bilagor
- Meddelande_om_beslut_LVV-U-19409-2026_27082026-05102026.pdfFilen finns endast på finska
- Ilmoitus_päätöksestä_LVV-U-19409-2026_27082026-05102026.pdfFilen finns endast på finska