Ombyggnaden av Brandbrunnsparkens hundrastgård
ParkerAlbergaPlaneringen av en ombyggnad av hundrastgård i Brandbrunnsparken är färdig i enlighet med Esbos program för hundrastgårdar 2023–2033. Hundrastgården byggs i 2025.
Den slutliga planen och en skriftlig redogörelse för planens innehåll (på finska) kan laddas ner längre ner på den här sidan.
I början av planeringen genomförde vi en enkät där invånarna kunde framföra sina önskemål och åsikter om hundrastgårdens nuläge och om ombyggnaden. Målet var att använda responsen i planeringen av hundrastgården. Enkäten kunde besvaras 18.12.2023. – 31.1.2024.
Bifogat finns också en rapport över resultaten av invånarenkäten (på finska). I rapporten berättar vi hur svaren har beaktats i planutkastet.
Efter enkäten skapades ett planutkast som publicerades på denna sida och som kunde kommenteras 26.6. - 18.8.2024. Utkastet fick en kommentar. Mer information finns i redogörelsen.
Nedladdningsbara bilagor
- Palokaivonpuiston_koira-aitauksen_asukaskyselyn_raportti.pdfFilen finns endast på finska
- 7952_200_Palokaivonpuiston_koira-aitaus_ppr_suuunnitelma_ei_saavutettava.pdfFilen finns endast på finska
- Palokaivonpuiston_koira-aitaus_suunnitelmaselostus.pdfFilen finns endast på finska
