Kom med och fira valborg i Otnäs!

14.4.2026 12.30
Wappuriehan julistuksen tunnelmia Otaniemessä vuonna 2025

Den långa valborgen i Otnäs är full av glädje, studerandetraditioner och gemensamma aktiviteter – välkommen med eller utan overall!

Studentkåren vid Aalto-universitetet ordnar under våren flera gratis evenemang, som välkomnar alla Esbobor med för att uppleva en unik valborgsstämning. Valborgsfirande i Otnäs (som studerandena kallar Wappen) pågår nästan två veckor och innebär massvis med glada och roliga traditioner. En del av evenemangen är öppna för alla Esbobor som vill uppleva otroliga stunder i studerandeanda. Ta med dig gott humör och kom till Otnäs!

 

Aalto Open Air sprider festivalstämning på Alvarsplatsen

Valborgsfirandet kör i gång med det imponerande utomhusevenemanget Aalto Open Air, som ordnas på Alvarsplatsen 18.4. Gratisfestivalen har under åren vuxit till sig och blivit ett av favoritevenemangen under våren i Otnäs.

Evenemanget kombinerar livemusik, avslappnad vistelse och olika slags aktiviteter. I området erbjuds också tematiska upplevelser som skapar en alldeles speciell stämning. På scenen står inhemska artister och grupper som leder publiken mot valborgsfirandet. Bland annat uppträder Good Boys och Paha Vaanii.

 

Valborgsutlysning på valborgsmässoafton – traditioner och gemenskap

En av de bästa valborgsstunderna sker på valborgsmässoafton 30.4. På gården utanför Servistugan, också kallad Smökki (Bistervägen 4), ordnas den traditionella valborgsutlysningen kl. 12–14. Evenemanget samlar studerande, alumner och Esbobor att ta del av tal, lyssna på musik och följa en ceremoni som kulminerar i den officiella valborgsutlysningen. Esbo stad representeras av fullmäktiges ordförande Saara Hyrkkö, som håller tal.

Stämningen är varm och gemenskaplig – du kan komma med och delta ensam, med vänner eller ta med hela familjen.

 

Studentradion sprider valborg överallt

Det är möjligt att komma i valborgsstämning i god tid, nära Aaltostuderandenas egen radiokanal Radiodiodi inleder sina sändningar 18.4 kl. 12.00. Studentradion i Otnäs har varit verksam i över ett decennium och sänder program i två veckor före valborgshelgen. Studion finns i en container mitt på Alvarsplatsen.

Bakom Radiodiodi finns ett stort antal frivilliga – ärligen deltar upp till över tusen programskapare. Det mångsidiga programutbudet kan höras på såväl www.radiodiodi.fi(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) som på radiofrekvensen 102.0 MHz. Innehållet produceras av både nybörjare och erfarna radioröster.

 

Vad är egentligen en jäynä?

En jäynä är ett godhjärtat spratt med syftet att skapa ett gemensamt skratt – både för den som utför det och för den som blir utsatt. I Otnäs är jäynor en viktig del av studiekulturen, där kreativitet, uppfinningsrikedom och en glimt i ögat möts. De bästa jäynorna bygger på finurliga idéer och noggrant genomförande, men en regel är alltid tydlig: de ska vara harmlösa och hålla sig inom god smak. Får du syn på en jäynä i stadsmiljön i vår?

 

Wappu-tidningar – valborgens egen röst

Till Otnäs valborg hör de studentproducerade wappu-tidningarna, som ges ut varje vår i slutet av april. De är fyllda med fyndig humor, aktuella teman och fenomen inom studiekulturen – med glimten i ögat, förstås. Inom Aalto-gemenskapen utkommer tidningarna vartannat år: under udda år publiceras Äpy och under jämna år Julkku.

Äpy, som har sina rötter redan på 1940-talet, är särskilt känd för sin uppfinningsrikedom – varje nummer är en unik och överraskande helhet. Det är mycket mer än bara en tidning: Äpy syns i form av evenemang, upptåg och projekt som berikar hela studentgemenskapen.

Julkku erbjuder i sin tur längre artiklar, satirteckningar och skarpa perspektiv för vänner av intelligent humor. Att skapa tidningen är ett gemensamt projekt som pågår under hela läsåret, och intäkterna går till studenterna. Årets Julkku publiceras den 18 april, varefter den säljs av overallklädda gatuförsäljare i Otnäs och på andra håll i Esbo.

 

Valborgsevenemangen i Otnäs erbjuder Esboborna en unik möjlighet att kika in i studerandekulturen och jubla tillsammans våren till ära. De gratis evenemangen gör det lätt att delta – det räcker att du dyker upp och låter stämningen svepa med dig.

 

Kolla också andra valborgs- och förstamajevenemang i staden: Kulturevenemang i Esbo | Esbo stad