Figurer som väckt förtjusning runt om i världen visas nu på Ljusets veckoslut i Esbo
På utställningscentret WeeGees gård byggs Alexander Reichsteins installationsverk They Were Here. Installationen består av historiska figurer som lyser i UV-ljus. Under Ljusets veckoslut 6–8.2.2026 ses också andra ljusrelaterade installationer, verk, föreställningar och verkstäder i kulturhusen i Esbo och i Esbovikens område.
Ljusets veckoslut för med sig efterlängtat ljus och värme i februarimörkret, och gläder besökare i alla åldrar genom gratis evenemang runt om i Esbo. En del av programmet pågår också under en längre tid, inte endast under veckoslutet. I Ljusets veckoslut deltar utställningscentret WeeGee, Esbo kulturcentrum, Sellosalen, barnkulturcentret Aurora, Kannusalen och kulturprojektet i Esboviken.
Verken vid WeeGee är bäst i mörkret
Höjdpunkten på Ljusets veckoslut ses framför utställningscentret WeeGee, i konstparken vid Esbo moderna konstmuseum EMMA i Hagalund. De figurer som valts ut ur Alexander Reichsteins verk They Were Here visas på WeeGee 6–15.2. Hela serien består av över 50 människofigurer, varav 15 har valts ut för WeeGee. Dessutom visas en flygande ängel och några djurfigurer.
Konstnären kallar sina verk på WeeGee ”ritningar gjorda av ståltråd i tredimensionellt tillstånd”, och de representerar människofigurer från början av 1800-talet till mitten av 1900-talet. Figurerna är som bäst i mörkret när UV-lampor får de lätta spökliknande figurerna att lysa upp.
-Figurerna väljs alltid ut på olika sätt beroende på plats, ofta utifrån lokal historia och miljö – särskilt när det finns gamla byggnader från en viss tidsperiod i närheten. I Esbo står figurerna i kontrast till den moderna arkitekturen, men eftersom det är välkänt att området har varit bebott länge, kom vi fram till namnet ”De var här”, säger Reichstein om valet av figurer.
Under projektets tidigare år har helheter av olika slag och storlek visats på olika håll i Finland och i Europa, till exempel på festivalen Festival of Lights i Berlin, på slottet Doornenburg i Nederländerna, på ljusfestivalen Staro Rīga i Lettland och festivalen Fête de la Lumière i Chartres i Frankrike.Några av de verk som presenteras på WeeGee visades också på fotokonstfestivalen LUX Helsinki år 2016.
Reichstein är till sin utbildning tecknare, grafiker och illustratör, och har inspirerats av gammal konst och historiskt bildmaterial. Reichsteins arbeten har visats bland annat på Amos Andersons museum, Heureka, Ateneum, Nationalmuseet och Finlands krigsmuseum.
Läs mer om Alexander Reichstein på: www.reichstein.name(extern länk, öppnas i ett nytt fönster).
Ljusbad, eldflugornas dans och en atmosfär fri från brådska
Ljusets veckoslut för med sig program även på andra ställen i Esbo.
Vid barnkulturcentret Aurora i Träskända ordnas ett ljusbad för bebisar och småbarn. Det lönar sig också att komma och titta på cirkusföreställningar i Auroras vintergård, och glöm inte Vintergårdens efterfest, där ett snöberg blir upplyst med färgglada lampor!
I Sellosalen i Alberga ordnas en verkstad där du kan skapa ljuslådor, det vill säga norrskensliknande skuggfigurer. I den moderna cirkusföreställningen Tulikärpästen tanssi (Eldflugornas dans) kan du se ett känsligt och magiskt ögonblick mellan ljus och varelse. Cirkuskonstnären Sini Naparis soloverk tar samspelet mellan musik, ljus, rörelse och balanskonst till en ny nivå.
Vid Esbo kulturcentrum i Hagalund presenteras videoinstallationen Palautus/Reset. Det fridfulla och begrundande verket erbjuder en tillfällig frigörelse från brådska och brus.
I Esboviken ordnas en ljusmålningsverkstad och en cirkusföreställning av ljuscirkusen Spektri. Ljuskonstnären Hannu Huhtamo skapar effektfulla porträtt av deltagarna på köpcentret Lippulaivas yttervägg med hjälp av ljusmålningsteknik, lång exponeringstid på kameran och olika slags lampor. Ljuscirkusen Spektri kombinerar i sina föreställningar på ett spektakulärt sätt dans, musik och konster som utförs med LED-utrustning. Du kan delta i ljusmålningen och föreställningen på Knoptorget framför köpcentret Lippulaiva.
Läs mer om Ljusets veckoslut på stadens webbplats: www.esbo.fi/valonviikonloppu
