Ändringar i den avgiftsbelagda parkeringen från 1.1.2026

Parkeringsavgifterna för bilplatserna vid gatorna i Esbo ändras från 1.1.2026. Parkeringen i zon 1 kostar i fortsättningen 3,50 euro per timme. I zon 2 kostar parkeringen 2,50 euro per timme.
Ändringen kräver inga åtgärder av dem som parkerar i Esbo. Från början av 2026 tas parkeringsavgiften ut av betaltjänsten enligt den nya prislistan.
Zonerna för avgiftsbelagd parkering vid gatorna utvidgas under år 2026. De bilplatser som är belägna på centrala platser vid goda kollektivtrafikförbindelser blir avgiftsbelagda.
Även tiderna då parkeringen är avgiftsbelagd och parkeringsrabatten för renodlade elbilar kan ändras. Ändringarna preciseras när planeringen av utvidgningen framskrider. Ändringarna av principerna för parkeringen föreläggs stadsstyrelsen för godkännande under våren.
Dessutom ansöker staden hos Inrikesministeriet om tillstånd att höja felparkeringsavgiften i zon 1 från 60 euro till 80 euro.
Prishöjningen, utvidgningen av den avgiftsbelagda parkeringen samt ansökan om höjning av felparkeringsavgiften godkändes i Esbo fullmäktige 8.12.2025 som en del av budgeten för år 2026 och ekonomiplanen.