Islands presidentpar på besök i Esbo

8.10.2025 11.19Uppdaterad: 8.10.2025 11.58
Suzanne Innes-Stubb, Henna Partanen, Kai Mykkänen, Alexander Stubb Halla Tómasdóttir och Björn Skúlason seer leendo mot kameran.
Esbos stadsdirektör Kai Mykkänen är värd för Islands presidentpar i Gumböle herrgård. På bilden Suzanne Innes-Stubb, Esbos stadsfullmäktiges vice ordförande Henna Partanen, stadsdirektör Kai Mykkänen, president Alexander Stubb samt Islands president Halla Tómasdóttir och hennes make Björn Skúlason.Bild: Vessi Hämäläinen.

Islands presidentpar är för närvarande på statsbesök i Finland. Värd för statsbesöket är republikens president Alexander Stubb och hans maka Suzanne Innes-Stubb. Tyngdpunkten vid besöket ligger på hälsa och välbefinnande, hållbar utveckling och innovationer.

Islands president Halla Tóma Tómasdóttir och hennes make Björn Skúlason åt lunch hos Esbos stadsdirektör i Gumböle herrgård i dag. 

”Det är ett nöje för mig att välkomna Islands presidentpar till Esbo. Våra länder delar många gemensamma mål och värderingar – jämställdhet, hållbar utveckling och barns och ungas hälsa och välfärd. Esbo stad vill tillsammans med Island främja forskning, innovationer och internationellt samarbete för en bättre framtid både i Norden och internationellt”, säger Esbos stadsdirektör Kai Mykkänen.

I Esbo besöker presidentparet också Nokia Abp:s besökscenter i Karamalmen, Företagsbyn för unga i Knektbro samt Aalto-universitetet utställning Designs for a cooler planet i Otnäs, som presenterar tvärvetenskapligt arbete av studerande och forskare.

Hälsa och välfärd bland barn och unga är en hjärtesak

Modellen för fritidsaktiviteter för barn och unga har hämtats från Island. 

På Hobbystigen i Esbo kan eleverna i årskurs 3–9 delta gratis i över 200 hobbygrupper.

Esbo stads mål är att alla unga har minst en meningsfull fritidsaktivitet. Utbudet har planerats utifrån de ungas egna önskemål.

Försöksverksamheten har visat att handledda grupper på distans för bland annat programmering och spelande är mycket populära.

Gemensamma värderingar på internationella arenor

Samarbetet mellan Finland och Island förenas av nordiska värderingar och gemensamma mål. 

Båda länderna är kända som starka förespråkare av de mänskliga rättigheterna och rättsstatsprincipen. I det internationella samarbetet betonar Finland och Island jämställdhet mellan könen, bekämpning av klimatförändringen, fredlig konfliktlösning och hållbar utveckling.

Esbo har en vänort på norra Island. Samarbetet med Skagafjörður, som ingår i stadens nätverk av nordiska vänorter, inleddes 1984.

Mer information

Milla Ovaska, chef för internationella ärenden, Esbo stad, tfn +358 43 8244911, milla.ovaska@esbo.fi 

Finlands presidents kansli: Islands presidentpar på statsbesök till Finland(extern länk, öppnas i ett nytt fönster).

Hobbystigen i Esbo, fritidsaktiviteter för unga:  Hitta en hobby. Utbudet informeras också  via skolorna till hemmen.