Författaren Kaisa Paasto inspirerade skolelever till humor och läsning under sitt stipendieår

8.1.2025 13.41
Författaren Kaisa Paasto.
Bild: Kerttu Penttilä

Paasto har vid sidan av skrivandet fått möjlighet att besöka skolor och berätta om sitt arbete för barn i Esbo.

Under sitt stipendieår har författaren Kaisa Paasto arbetat på sina bokserier för barn och unga. Den första delen av bokserien Prankenstein publicerades under stipendieåret och den andra delen publiceras i maj 2025. Den tredje boken i serien är under arbete. Paasto jobbar också på den tredje boken i bokserien Skandietsivät. Bokserien börjar publiceras år 2026. För tillfället planerar Paasto att skriva fem böcker i serien. Paasto har under året redan gjort upp planer för de kommande åren, vilka böcker som ska publiceras och i vilken ordning.

Årsstipendiet för yrkeskonstnärer har också möjliggjort ett nytt slags samarbete i Esbo för Paasto. På hösten skickade hon en läshälsning till skolorna i Esbo, och inspirerad av hälsningen besökte hon också elever i årskurserna 4–6 i sju olika skolor. Under sina besök berättade Paasto om hur det är att skriva humor och om Prankenstein-böckerna.

”Jag tyckte om besöken, trots att jag var lite nervös för att tala inför klasserna. Eleverna ställde också bra frågor. De frågade ofta hur lång tid det tar att skriva en bok och vilken min favoritbok är. En del av eleverna har efter presentationen kommit fram och viskat att de tycker om mina böcker, vilket har varit roligt att höra”, säger Paasto om stämningen under besöken.

Vid sidan av sitt skrivarbete har Paasto under hösten fördjupat sig i att skapa ett hörspel tillsammans med ljudbiblioteksstudion Texteller. Det är meningen att hörspelet ska delas ut till alla skolor i Esbo. Barnen får följa med rymdvarelsen Prööt i ljudberättelsen för att lära känna Esbo och lösa gåtor.  Paasto har sökt inspiration för berättelsen från olika delar av Esbo.

”I berättelsen förekommer till exempel Alberga station, köpcentret Lippulaiva och Kasaberget, som jag har besökt för att titta på landskapet”, berättar Paasto.

Arbetet med hörspelet har banat väg för nya former av litteratur, och Paasto har funderat på att skriva en pjäs om Prankenstein.

Besöken i skolorna har stärkt Paastos intresse för att skriva för barn, och i framtiden hoppas hon kunna fortsätta samarbetet med skolorna också på andra håll i Finland.

”Läsning ger färdigheter som behövs i alla yrken, till exempel att gestalta helheter och sammanfatta saker så att de blir lättare att förstå”, säger Paasto.