Mässa inspirerade till val av smart pendeltrafik

20.6.2024 7.35Uppdaterad: 20.6.2024 8.23
En kvinna i förgrunden leder en cykel under ett evenemang för hållbar trafik. I bakgrunden står fler cyklar.
Bild: Minna Salaspuro

Tillsammans med Teknologiska forskningscentralen VTT ordnade vi ett evenemang för hållbar pendeltrafik i Otnäs i Esbo 10.4. I evenemanget deltog flera företag som presenterade sina lösningar för cykling, samåkning och annan hållbar mobilitet. Deltagarna kunde bland annat lämna sina cyklar för service under arbetsdagen hos de cykelserviceaktörer som deltog i evenemanget.

Många av dem som besökte evenemanget prövade ivrigt på utbudet av elcyklar på mässan. Eldrivna cyklar får många att bli intresserade att cykla längre sträckor, eftersom elhjälpen gör det lättare att trampa.

På evenemanget kunde deltagarna provköra olika elcyklar.Bild: Minna Salaspuro

Mot ett välmående och hållbart Esbo genom samarbete

”Välmående i arbetet är en viktig del av VTT:s strategi, och mässan var en konkret åtgärd för att främja den. De val av hållbar mobilitet som presenterades vid evenemanget stöder såväl fysiskt som psykiskt välmående. Genom att cykla uppnår man enkelt åtminstone en del av dagens rekommenderade motionsmängd, samtidigt som motionerandet ger nya krafter för dagen”, säger Merja Penttinen, ledande forskare som ordnat evenemanget för VTT:s del. Hon är själv en aktiv motionär och cyklar till och från jobbet.

”Jag hoppas att våra arbetstagare i större utsträckning utnyttjar den goda infrastrukturen för cykling och promenad i Esbo, och samtidigt gör en god gärning för deras egen hälsa genom att inleda arbetsdagen med att ta sig till jobbet på ett hållbart sätt”, säger Penttinen.

I enlighet med Esbos strategi, Berättelsen om Esbo, deltar hela Esbogemenskapen i utvecklingen av den hållbara staden. Samarbetet med partnerna är viktigt med tanke på uppnåendet av målen för stadens arbete för klimatneutralitet. Esbo stads mål är att vara klimatneutralt före år 2030.

”Vi utvecklar hållbar mobilitet för arbetsplatser i Esbo i samarbete med företag. Vi planerar att i framtiden ordna mässor för hållbar trafik också med andra företagspartner. Utifrån erfarenheterna och responsen från evenemanget kan vi utveckla främjandet av hållbar pendeltrafik och tillämpa konceptet på olika företags behov”, säger Veli-Pekka Korhonen, specialsakkunnig i hållbar trafik på Esbo stad.

 

Evenemanget ordnades som en del av projektet Pääkaupunkiseudun haastemoottori (huvudstadsregionens utmaningsmotor), som utvecklar lösningar för problem inom stadsutveckling tillsammans med företag, aktörer inom forskning, utveckling och innovation samt universitet.