Avslutande evenemang för projektet Säker data 15.8.2023

28.6.2023 4.37

Målet med Esbo och Åbo städers gemensamma projekt Säker data har varit att utveckla kommunernas förmåga att utnyttja information. Det avslutande evenemanget för projektet, som finansierats av Finansministeriet, ordnas den 15 augusti. Evenemanget är öppet för alla.

I det gemensamma projektet Säker data (Informationssäkra verktyg och verksamhetsmodeller för utnyttjande av data och kunskapsbaserad ledning) har man skapat verktyg och verksamhetsmodeller som kan tillämpas på alla kommuner och som stöder kommunerna i digitaliseringen. Inom projektet har man till exempel utvecklat kompetensen inom informationssäkerhet och dataskydd, förbättrat utnyttjande av information och kunskapsbaserad ledning samt förenhetligat lagtolkningar och anvisningar. Esbo och Åbo har också tillsammans med Kommunförbundet önskat fler incitament och stöd för kommunernas utveckling av digitala tjänster.(extern länk, öppnas i ett nytt fönster)

Resultaten av projektet presenteras på det avslutande evenemanget 15.8.

Anmälan till det avslutande evenemanget öppnas 19.6.2023

På det avslutande evenemanget hör vi om projektets resultat och lärdomar, samt diskuterar framtiden för utnyttjandet av information och kunskapsbaserad ledning. Evenemanget är också en utmärkt möjlighet för aktörerna inom branschen att bilda nätverk.

Evenemanget är ett hybridevenemang som ordnas tisdag 15.8.2023 i Åbo i Forum Marinum(extern länk, öppnas i ett nytt fönster) samt på webben.

Mer information: Avslutande evenemang för projektet Säker data 15.8.2023Anmäl dig senast 4.8.2023.