Vanliga frågor om skidspår

Skidspår

  • Om läget på skidspåren kan du läsa i tjänsten ulkoliikunta.fi(extern länk, öppnas i ett nytt fönster)Det kan ibland förekomma dröjsmål i uppdateringen, men de som anlägger skidspår uppdaterar uppgifterna efter bästa förmåga. Också på skidåkarnas egen Facebooksida (facebook.com/Latutilanne(extern länk, öppnas i ett nytt fönster), på finska) finns goda tips direkt från skidåkare till skidåkare.
  • Efter att det snöat och om ett gynnsamt väder fortsätter, kan alla skidspår fås i skick inom 1–3 dagar. Skidspåren som underhålls är dock sammanlagt över 200 kilometer långa, vilket innebär att det kan ta längre tid än tre dagar att anlägga vissa avsnitt.
  • Vi får många önskemål om skidspår när det finns snö och vi förmedlar dem vidare till underhållet av uteidrottsplatser. Vi beaktar dessa önskemål när det är möjligt.
  • Ett skidspår som anläggs med maskin kräver mycket snö. Ett snöskikt på 10 centimeter blir till bara en centimeter skidspårsbotten.
  • Det har inte införts någon realtidsuppföljning av spårmaskiner eftersom en maskin kan köra samma avsnitt flera gånger innan man kan skida på spåret. Ibland anlägger spårmaskinerna bara skidspårsbotten, inte skidspår.
  • Om lampor som inte fungerar gör vi utan dröjsmål en anmälan till det elbolag som ansvarar för belysningen.
  • I och med att belysningen förnyats har motionsslingorna i Alberga, Kalajärvi, Hanikka och Oitans nu fjärrstyrning. På dessa skidspår fortsätter belysningen till kl. 23. I Oitans fungerar belysningen med en rörelsedetektor hela natten. Tills vidare har andra skidspår belysning fram till kl. 22.
  • Vi får många önskemål om banor för fristil, men ofta möjliggör ledens bredd och profil inte en trygg bana. Fristilsbanor anläggs vanligen endast på enkelriktade motionsslingor samt på sådana leder där det finns ett tryggt utrymme för en bana i båda riktningarna.
  • Det är förbjudet att gå på skidspår som satts i stånd och förstöra skidspår, men när man skidar ska man också ta hänsyn till andra trafikanter. På vissa ställen korsar skidspåren friluftsleder och stigar och då kan också andra än skidåkare korsa skidspåren.
  • Rutter som är avsedda för både fotgängare och skidåkare finns bland annat i Centralparken och Alberga.
  • Hundskidspår Denna vinter (2024-2025) kan man skida med hundar på skidspåret vid Esbo golfbana (Espoo Golf/Gumböle (5,5km/k+f/Inte belyst). Detta spåret är ett nytt hundskidspår i området i år. Det tidigare hundskidspåret (Gumböle Golf (2km/k+f/inte belyst, hundspår) kommer att tas ur bruk i framtiden. I framtiden kommer det att finnas ett skidspår i området som kommer att betjäna alla skidåkare, även de som skidar med hund. Dessutom är ängspåret i Oitans reserverat för skidkning med hund måndagar efter kl. 20.
  • Vi får många frågor om skidriktning och skyltning. Skyltarna om rutter och riktningar har utökats på våren och sommaren 2021.

Förutom frågor, önskemål och klander får vi också mycket beröm och positiv respons. Tack!