Säkerhet gäller alla, överallt

27.8.2025 5.06
Petri Häkkinen ser leende mot kameran.
Säkerhetsdirektör Petri Häkkinen Häkkinens uppgift är att tillsammans med sin enhet utveckla säkerheten inom Esbo stad. Det omfattar organisationens säkerhet, beredskap samt dataskydd och informationssäkerhet.Bild: Tero Ikäheimonen

Säkerhetsdirektör Petri Häkkinen påminner om att alla Esbobor är ansvariga för sin egen säkerhet. Säkerhet är också en integrerad del av all verksamhet inom staden.

Petri Häkkinens karriär tog fart när han kompletterade sina ingenjörsstudier med att specialisera sig på säkerhet och senare på strategisk analys.

Nu är han säkerhetsdirektör och leder Esbo stads enhet för säkerhet och beredskap. Häkkinen har 20 års erfarenhet som chef och direktör inom branschen, inom både företag och kommuner.

”Förr kunde jag få höra gliringar, såsom där har vi säkerheten själv. I dag är säkerhet en del av allas vardag i staden och alla har ett ansvar att bidra till den.”

De kloka förbereder sig

Häkkinens uppgift är att tillsammans med sin enhet utveckla säkerheten inom Esbo stad. Det omfattar organisationens säkerhet, beredskap samt dataskydd och informationssäkerhet.

”Vi ansvarar bland annat för beredskapsplaneringen, som hjälper staden att utföra sina lagstadgade uppgifter vid störningar och undantagssituationer – till exempel att tillhandahålla utbildning och stadstekniska tjänster till invånarna”, förklarar Häkkinen.

”De kloka förbereder sig”, betonar han.

Som en del av beredskapen övar man idag också mycket på att agera i olika störningssituationer.

Värdet av en vardag utan överraskningar

Som säkerhetsdirektör uppskattar Häkkinen en vardag utan överraskningar, men betonar samtidigt vikten av att vara beredd på allt.

Den mest oförglömliga upplevelsen under hans karriär var början på coronapandemin.

”På ett dygn övergick alla tänkbara organisationer inom staden systematiskt till distansarbete. Morgonen därpå var det bara stadsdirektören och jag i korridoren i ämbetshuset”, minns Häkkinen.

”Arbetsbelastningen har aldrig före det och inte heller efter det varit så stor. Man var bara tvungen att acceptera situationen och hoppas på att den var övergående.”

Man måste hålla sig alert

Arbetet som säkerhetsdirektör är en viktig post som ger insyn i såväl Esbo som det finländska samhället samt den nationella och internationella utvecklingen.

Häkkinen och hans enhet samarbetar omfattande med alla stadens enheter och sektorer samt myndigheter.

Dessutom har säkerhetsbranschen också många andra nationella och internationella kopplingar.

”Eftersom situationer kan förändras snabbt och drastiskt är det här en bransch där du måste vara alert, förutseende och ta reda på saker och ting.”
 
Därför ingår det också i arbetsbeskrivningen för säkerhetsdirektören att kontinuerligt utbilda sig och till exempel förbereda sig för hybridhot.

”Det bästa med det här jobbet är ändå de fantastiska arbetskamraterna.”

Läs mer om säkerhet.

Text: Vesa Ville Mattila

Denna text har ursprungligen publicerats i tidningen Espoo-lehti 2/2025. Läs övriga artiklar i Espoo-lehti.