Musik, plättar och dans på bron

Under Esbodagen i augusti ordnade Gumböle egnahemsförening brodans i Björnkärr.
”Idén till ett gemensamt evenemang i byn föddes för några år sedan när vi lekte med barnen på en bro över en närbelägen bäck. Enn av papporna och jag funderade att det skulle vara roligt att ordna något gemensamt här”, berättar Marjaana Siivola, brodansens huvudarrangör.
Man skred till verket och brodansen fick sin början.
”Dansen ordnades tre gånger och sedan hade vi en paus tills den åter igen ordnades på Esbodagen i fjol.”
Det största arbetet var att transportera saker till platsen och sätta upp tak. Deltagarna tog med sig egna stolar.
”Allt gick riktigt bra och smidigt med tanke på att det var hundra personer som deltog i evenemanget.”
Innan kvällen började sopades bron ren, bandet fick el från grannen och drygt tio liter plättsmet tillreddes. Det var början på byns avslappnade gemensamma evenemang, där man fick komma och gå som man ville, lyssna på bandet, ta sig en svängom i takt med musiken, umgås med grannarna och äta plättar stekta på stekhäll.
”Kvällen var lyckad, vi hade tur med vädret och många var glada över att träffa bekanta. Det var roligt att kunna sammanföra människor”, säger Siivola.
För dem som planerar att ordna ett evenemang på årets Esbodag har hon tips:
”Det är viktigt att man också själv njuter av evenemanget samt att man inte stressar upp sig eller försöker göra det alltför fint.”
Blir det brodans på Esbodagen i år också?
”Förmodligen, på allmänhetens begäran!”
Esbodagen 30–31.8.2024
Du kan anmäla ditt evenemang till programmet online. Anmälan öppnas i maj. Mer information på Esbodagens websidor(extern länk, öppnas i ett nytt fönster).
Denna text har ursprungligen publicerats i Esbotidningen 1/2024.
Läs övriga artiklar i Esbotidningen.