Kungörelse: Offentlig framläggning av förslag till gatuplaner 30.8.-13.9.2021

24.8.2021 21.00Uppdaterad: 26.8.2021 5.31

Följande förslag till gatuplaner hålls offentligt framlagda enligt 43 § i markanvändnings- och byggförordningen 30.8.–13.9.2021 i stadsmiljösektorns kundtjänst, Teknikvägen 15, 2 våningen, Otnäs, tfn +358 9 81625000, under dess öppettider. Man kan bekanta sig med planerna på stadens webbplats (på finska) www.espoo.fi/katusuunnitelmat (från 30.8.2021).

Detaljplan, stadsdel                                              Plan nr

Gatans namn

Stensvik IA, stadsdel 34, Esboviken

Sjötorget                                                                           7472/006

Vågsvallstranden                                                            7472/007

Mer information: Heli Enberg tfn +358 43 8248459

Intressenter har rätt att göra anmärkningar mot förslagen till gatuplaner. Anmärkningarna ska under framläggningstiden ställas till tekniska nämnden och lämnas in till Registraturen, PB 1, 02070 Esbo stad (besöksadress gallerian Entresse, Brogatan 11, 3 vån. Esbo centrum), per e-post till kirjaamo@espoo.fi eller i något av stadens servicepunkter.

 

Esbo 25.8.2021 Stadsteknikcentralen