Espoon bussipysäkkien esteettömyys kartoitettiin kehittämistyön tueksi

24.2.2026 12.31
Henkilö, joka istuu pyörätuolissa ja toinen henkilö, joka työntää lastenrattaita ovat menossa sinisen bussin kyytiin bussipysäkiltä.
Pysäkkien tulee olla kaikille käyttäjille sopivia ja esteettömiä. Tutkimus toi tietoa sekä suunnitteluun että kunnostustyöhön.Kuva: Janica Lönn, Riesa Consultative Oy

Espoossa toteutettiin kesällä 2025 laaja bussipysäkkien esteettömyyskartoitus, jossa kerättiin viikon aikana tiedot yhteensä 1 417 pysäkistä. Kartoitus tarjoaa kokonaiskuvan pysäkkien nykytilasta ja tukee esteettömyyden kehittämistä.

Aikaisemmissa kartoituksissa tietoa on kerätty vain pienestä määrästä pysäkkejä. Nyt kartoitus tehtiin Traficomin tukemana yhteistyössä HSL:n, Riesa Consultativen ja Crowdsorsan kanssa.

Kartoitusvälineenä mobiilipeli

Kartoitus tehtiin joukkoistamalla Crowdsorsan mobiilipelin avulla. Osallistujat lisäsivät pysäkeistä kuvia ja mittaustietoja, jotka Riesan esteettömyysasiantuntijat arvioivat esteettömyyden eri osa-alueiden näkökulmasta. Aineisto sisältää paikkatietoon sidottuja kuvia ja mittaustietoja esimerkiksi pysäkkien kaltevuudesta, reunatuen korkeudesta sekä tietoja valaistuksesta, penkeistä ja varoitusalueista. Tehokkaan tiedonkeruumenetelmän avulla saatiin kattava aineisto pysäkkien esteettömyyden nykytilasta.

- Mobiilipelin avulla saimme nopeasti kerättyä laajan aineiston, jollaista esteettömyydestä ei ole aiemmin ollut käytettävissä. Tulevaisuudessa esteettömyyden kehittämistä voidaan johtaa tiedolla, kun yksittäisten pysäkkien esteettömyyden taso tunnetaan konkreettisesti ja samalla voidaan tarkastella laajemmin, millaisia haasteita pysäkeillä on. Myös kehitystyötä voidaan seurata ja arvioida toimenpiteiden vaikuttavuutta, kertoo esteettömyysasiantuntija Ella-Riikka Isometsä Riesa Consultative Oy:stä.

Kunnostyön tueksi

Kerättyä aineistoa tullaan hyödyntämään bussipysäkeillä tehtävien kunnostustöiden suunnittelussa.

- Pysäkkejä kunnostetaan pääasiassa kaduilla tehtävien saneerausten yhteydessä, mutta myös yksittäisiä pysäkkejä voidaan kunnostaa lähivuosina. Pysäkkien käyttäjämäärät ja lähellä pysäkkiä olevat palvelut, kuten esimerkiksi terveysasemat, vaikuttavat siihen, missä järjestyksessä pysäkkejä kunnostetaan.  Selvitämme myös vammais‑ ja vanhusneuvostoilta saatuja muita pysäkkeihin tehtäviä parannusehdotuksia, kertoo projekti-insinööri Sami Oinonen Espoon kaupungilta.

Esteettömyyden taso vaihtelee

Kartoituksen tulokset osoittavat, että esteettömyys toteutuu pysäkeillä vaihtelevasti. Noin puolet pysäkeistä on katoksellisia, mutta vain pieni osa niistä täyttää kaikki tarkastellut esteettömyyskriteerit samanaikaisesti. Kehittämistarpeita havaittiin muun muassa pysäkkikorotuksissa, varoitusalueissa, valaistuksessa sekä vanhemmissa katosmalleissa.

Kerätty aineisto esiteltiin vammais‑ ja vanhusneuvostoille, ja keskusteluissa korostettiin esteettömyyden tarkastelua osana koko matkaketjua sekä talvikunnossapidon ja pysäkkien turvallisuuden merkitystä.  Neuvostoista saatiin myös hyvin konkreettisia kehitysehdotuksia tulevaan.