Kaivulupahakemus tehdään sähköisen maankäytön ja rakentamisen lupapalvelussa.
Kaivulupahakemuksessa on oltava työn alkamis- ja päättymispäivä yleisellä alueella sekä päätöksen hakijan (=kiinteistön omistaja tai kaapelin omistaja), hakijan yhteyshenkilön, työn suorittajan (kaivajan), suorittajan yhteyshenkilön, työstä vastaavan ja maksajan täydelliset yhteystiedot. Jos luvan hakija on muu kuin työn teettäjä, tarvitaan luvan hakuun valtakirja työn teettäjä.
Ennen alkukatselmusta töitä ei saa aloittaa.
Luvassa on kerrottu yhteystiedot alkukatselmusajan tilaamiseen. Tarkastaja myöntää alkukatselmuksessa kaivuluvan. Luvattomasta kaivutyöstä sakotetaan.
Työn valmistuttua kaivaja tilaa tarkastajalta loppukatselmuksen lupapalvelun kautta. Mikäli kaivetaan/ työskennellään useammassa kohtaa yleistä aluetta, kaikki yleisellä alueella tapahtuvat kaivukohdat on ilmoitettava.
Verkkoasiointi
Maankäytön ja rakentamisen sähköinen asiointipalvelu
Kaivulupahakemuksessa on oltava työn alkamis- ja päättymispäivä yleisellä alueella sekä päätöksen hakijan (=kiinteistön omistaja tai kaapelin omistaja), hakijan yhteyshenkilön, työn suorittajan (kaivajan), suorittajan yhteyshenkilön, työstä vastaavan ja maksajan täydelliset yhteystiedot. Jos luvan hakija on muu kuin työn teettäjä, tarvitaan luvan hakuun valtakirja työn teettäjältä