Uusi uimahalli Espoonlahden urheilupuistoon
AsemakaavoitusEspoonlahtiUusi uimahalli suunnitellaan Espoonlahden urheilupuistoon. Uimahalli korvaa nykyisen uimahallin. Kaavamuutos sisältää uintikeskuksen, maauimalan ja pysäköintilaitoksen. Kaavan osallistumis- ja arviointisuunnitelma ja valmisteluaineisto tulevat nähtäville arviolta syyskaudella 2026.
Kaavan nimi
Uintiportti
Aluenumero
410512
Kaavatyyppi
Asemakaavan muutos
Vaihe
Aloitusvaihe
Hakija
Espoon kaupunki
Ajankohtaista ja uutisia kaavasta
- Voxit-keskustelu 18.5.-16.8.2026: Järjestimme kaikille avoimen verkkokeskustelun, jossa keräsimme uimahallin käyttäjien näkemyksiä siitä, millainen uuden Espoonlahden uintikeskuksen ja maauimalan tulisi olla. Kerromme tuloksista tällä verkkosivulla syksyn 2026 aikana.
Tiivistelmä
Espoonlahden urheilupuistoon suunnitellaan uusi uimahalli. Se korvaa nykyisen, huonokuntoisen uimahallin. Kaavamuutos sisältää uintikeskuksen, maauimalan ja pysäköintilaitoksen.
Nykyinen uimahalli puretaan ja tilalle rakennetaan uusi. Vanha uimahalli on käytössä uuden valmistumiseen asti. Uudessa uimahallissa voi järjestää myös suuria uimakilpailuja. Suunnittelussa otetaan huomioon kaava-alueen luonto- ja virkistysyhteyksien säilyminen.
Nykyinen Espoonlahden päiväkoti sijaitsee kaava-alueella. Se puretaan ja tilalle kaavoitetaan uusi, isompi päiväkoti vanhan paloaseman tontille. Lue lisää uudesta päiväkodista Oppilaanmäen kaavasivulta.