
Alueellista pysäköintiä Kaitaalle
AsemakaavoitusEspoonlahtiAsemakaavamuutoksen tavoitteena on mahdollistaa korttelin 31156 tontilla 1 sijaitsevan pysäköintilaitoksen ja korttelin 31150 tontille 1 toteutettavan pysäköintilaitoksen alueellinen käyttö korvaamalla kaavassa esitetyt korttelinumerot ALUE-merkinnällä. Kaavaehdotus nähtävillä 22.6.2026‒6.7.2026. Tutustu aineistoon kohdassa Ehdotusvaihe. Kaava etenee hyväksymisvaiheeseen arviolta syyskaudella 2026.
Kaavan nimi
Lapiarin pysäköinti
Aluenumero
VK4010
Kaavatyyppi
Vaiheittainen asemakaavan muutos
Vaihe
Ehdotusvaihe
Hakija
Espoon kaupunki
Tiivistelmä
Kyseisiin pysäköintilaitoksiin on toteutettu enemmän autopaikkoja kuin asemakaava edellyttää nykyisin kaavakartassa merkittyjä kortteleita varten. Muutos mahdollistaa muidenkin korttelien autopaikkojen sijoittamisen kyseisiin pysäköintilaitoksiin ja siten lisää joustavuutta Finnoon alueen kehittämisessä. Muutoksella ei ole vaikutusta nykyisin toteutuneiden asuinkortteleiden pysäköintiratkaisuihin.
Kaikilta muilta osiltaan nykyiset voimassa olevat asemakaavat jäävät voimaan.
Vaiheittainen asemakaava ja lyhennetty kaavaprosessi
Vaiheittainen asemakaavan muutos tarkoittaa, että olemassa olevasta asemakaavasta muutetaan vain yksittäisiä määräyksiä tai merkintöjä. Aiempi asemakaava jää muilta osin voimaan.
Asemakaavan muutoksen vaikutukset ovat vähäisiä, joten sen valmistelussa noudatetaan lyhennettyä asemakaavaprosessia.
Kaava-aineisto ei tule valmisteluvaiheessa nähtäville verkkosivulle, vaan siitä tiedotetaan kirjeitse osallisille, kuten lähinaapureille. Ehdotusvaiheessa kaava-aineisto tulee nähtäville tälle sivulle ja voit halutessasi jättää siitä muistutuksen.
Jos sinulla on kaavaan liittyviä kysymyksiä tai kommentteja, voit olla yhteydessä suunnittelijoihin.