Espoolaisten ideasprintti - kaupunkikeskukset 2060
Urbaani, vehreä, viihtyisä, yllättävä – millainen olisi Espoon kaupunkikeskusten paras mahdollinen tulevaisuus? Espoolaisten ideasprintissä asukkaat osallistuivat kaupungin kehittämiseen.Meillä Espoossa on monta kaupunkikeskusta, jokainen omanlaisensa. Miten keskukset kukoistavat ja kehittyvät edelleen? Millaisissa keskuksissa elävät tämän päivän lapset ja nuoret, heidän lapsensa ja muut tulevaisuuden espoolaiset? Asukkaat tuottivat ideatöitä kaupunkikeskusten tulevaisuudesta keväällä 2025. Ideatöistä on tehty näyttely, joka oli esillä neljässä kirjastossa ja Espoon kulttuurikeskuksessa 1.-14.9.2025. Voit tutustua ideatöihin, niiden tekijöihin ja arviointiraadin palautteeseen myös verkossa.
Ideointia ja yhteiskehittelyä
Sprinttiin oli kaikille asukkaille avoin haku, johon haki mukaan yli 80 henkilöä. Mukaan valittiin eri puolilta kaupunkia eri-ikäisiä asukkaita, joilla oli mahdollisimman monenlaisia ideoita, näkemyksiä, kokemuksia ja toiveita.
Espoolaisten ideasprintti muodostui kolmesta työpajasta, joiden tuloksena syntyi osallistujien tuottamia ideatöitä Espoonlahden, Espoon keskuksen, Kauklahden, Leppävaaran, Matinkylän ja Tapiolan tulevaisuudesta.
Espoon kaupunkisuunnittelukeskuksen suunnittelijat ja asiantuntijat perehtyvät ideatöihin ja niitä hyödynnetään Espoon yleiskaava 2060:n valmistelussa.
Uutiset
Espoon yleiskaava 2060
Ideasprintti on osa Espoon yleiskaava 2060:n valmistelua. Yleiskaava on koko kaupungin kattava yleispiirteinen suunnitelma, joka ohjaa kaupungin kehitystä kohti vuotta 2060.
