Allaktivitetshallen Kameleonten
Kameleonten är en ny allaktivitetshall som ägas av ungdomsföreningen Logen. I hallen kan man träna till exempel friidrott, innebandy, basket och redsk
Kameleonten är en ny allaktivitetshall som ägas av ungdomsföreningen Logen. I hallen kan man träna till exempel friidrott, innebandy, basket och redskapsgymnastik.
På andra våningen finns ett gym där man kan träna med Esbo stads gymarmband.
Kameleonten ligger i Albergas idrottspark.
Hallen används av grupper från olika idrottsföreningar, och det är också möjligt att komma och träna på egen hand med öppna träningstider. Priser och ytterligare information hittar du på hallens webbplats.
Friidrottssalen
- 200 m löpbana (rundbana med 4 banor)
- 220 m uppvärmningsbana
- På innerplanen en skild 60 m löpraka (8 banor, innerplanens längs är 80 m)
- Två längdhoppningsplatser
- I en avskild kastfördjupning finns en kastbur för slägg- och diskuskastning, konditionsbollsvägg, kastplats för kula och spjut
- Styrketräningshörna
- Fria utrymmen för olika träningspass
Innebandy, handboll, volleyboll
- 3 innebandyplaner (salarna 2, 3 och 4). Alla tre är utrustade med fjädrande golv och med "Taraflex" -ytbeläggning.
Basket
- Två fullstora basketplaner (sal 1-väst och sal 1-ost) med trägolv. Planerna lämpar sig både för träning och för matcher
Gymnastik
- Gymnastiksalen erbjuder utomordentliga träningsförhållanden fär TeamGym och Trampolingymnastik. Dessutom erbjudes träningsmöjligheter för redskapsgymnstik och kompletterande träning.
Information
Kameleontens websida(extern länk, öppnas i ett nytt fönster)
Relaterade tjänster
Kontaktuppgifter
Allaktivitetshallen Kameleonten
Monikkogatan 8,
02650 Esbo
Öppettider
Gäller tills vidare:
– mån-fre 10.00-21.00
– lör-sön 9.00-20.00
