I närheten av näridrottsplatsen finns inga bilplatser för rörelsehindrade. Den närmaste parkeringsplatsen ligger under 50 m från platsen.
Hållplatsen för skjutstrafik ligger under 50 m från näridrottsplatsen.
Till näridrottsplatsen leder en sand- eller stenmjölsbelagd gångrutt, som är jämn och tillräckligt bred samt belyst.
Utomhusidrottsplatsen
Till näridrottsplatsen finns twå gångrutter. På näridrottsplatsen finns allmänbelysning men den täcker inte hela området.
På näridrottsplatsen finns två bänkar med ryggstöd.
På näridrottsplatsen finns en inhägnad arena samt en spelplan.
På näridrottsplatsen kan man spela fotboll, spela basketboll, gunga, klättra i klätterställning, spela schack på brädet som ritats på marken.
Gångleden till de olika punkterna på platsen är delvis mjuk. De flesta punkterna har botten som går att skilja från omgivningen tack vare ljushetskontrasten.
Fotboll kan spelas på inhägnade arenan med beläggning av pressad sand där underlaget skiljs inte från omgivningen med hjälp av ljushetskontrasten. Inhägnaden omkring arenan är hög och man kommer in genom en öppning som är över 90 centimeter bred.
Basketboll kan spelas på spelplanen med asfaltyta där underlaget skiljs från omgivningen med hjälp av ljushetskontrasten.
Olika gungorna går inte att skilja från underlaget med pressad sand med hjälp av ljushetskontrasten.