KAMU WeeGee on Isoissa tiloissa!

30.7.2026 11.10Päivitetty: 12.8.2026 6.06
Kuvassa on vain teksti isoissa tiloissa pop up ilmaistapahtumat.
Kuva: KAMU Espoo

KAMU Espoon kaupunginmuseon näyttelyt ja toiminta uudistuu parhaillaan Näyttelykeskus WeeGeellä. Ennen kuin laajennetuissa museotiloissamme alkaa alkuvuodesta 2027 avautuvan pysyvän Espoo-näyttelyn rakennustyöt, yleisö saa ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea uudistuva tilamme Isoissa tiloissa -pop up -ilmaistapahtumasarjassa elo- ja syyskuussa 2026.

Vielä toistaiseksi tyhjillään oleva näyttelytilamme avautuu väliaikaisesti kolmena päivänä tarjoten monipuolista ohjelmaa yhteistyössä erilaisten kulttuuritoimijoiden kanssa, tapahtumien aiheina ovat elokuva, arkkitehtuuri ja teatteri

Väliaikaisella käytöllä pyrimme tavoittamaan uusia yleisöjä ja madaltamaan kynnystä saapua museo- ja kulttuurisisältöjen äärelle.  

Kaikki tapahtumat ovat maksuttomia ja tila on esteetön. 

Tapahtumat aikatauluineen: 

Perjantai 28.8.2026 

Crip Ciné KAMUssa -elokuvanäytökset klo 15.15, 16.00, 17.00 ja 17.45 

Ajankohtaista, ravistelevaa, riemastuttavaa, kriittistä! 

Espoo Cinéstä jo viiden vuoden ajalta tuttu teemaohjelmisto Crip Ciné tuo valkokankaalle vammaisten henkilöiden elämää kuvaavia dokumentteja ja fiktioelokuvia sekä vammaisten elokuvantekijöiden teoksia, jotka rikkovat vammaisiin kohdistuvia stereotypioita.  

Maksuttomat pop up -näytökset KAMU WeeGeellä. Junior-näytökset (klo 15.15 ja 16.00) ovat sallittuja kaikenikäisille, kaksi jälkimmäistä K-7. Elokuvat on tekstitetty suomeksi. Tapahtumatila on esteetön.  

Perjantai 11.9.2026   

WeeGeeZine - Jokainen voi julkaista! 

klo 16-18.30 

Voiko kuka tahansa tehdä oman arkkitehtuurilehden, designjulisteen, postikortin tai kollaasin?  

Zinet ja omaehtoiset pienjulkaisut ovat olleet historiallisesti merkittävä taiteen, kulttuurin ja erilaisten yhteisöjen tapa käsitellä esimerkiksi aiheistoja, jotka muuten kätkeytyvät instituutioiden taakse. 

KAMUn zine-teemaisessa iltapäivässä kuullaan arkkitehtuurin ja muotoilun sekä itsenäisten julkaisujen yhteyksistä, sekä kokeillaan työpajamaisesti miten WeeGee-talon tilat ja historia muuntautuvat visuaaliseksi kulttuuriksi. 

Arkkitehti ja FT Mika Savela alustaa klo 16 kevyen luentomaisesti päivän teemaan. Työpajaosuudessa ideana on työskennellä WeeGee- taloon liittyvien KAMUn arkistollisten kuvamateriaalien kanssa sekä tutkia millaisia arkkitehtuurizineistä ja pienjulkaisemisesta ammentavia tulkintoja rakennuksesta ja sen yksityiskohdista, muistillisista kerrostumista tai uudelleentulkinnoista voidaan saada aikaan. 

Perjantai 25.9.2026 

Teatteri Limusiini esittää: Yhden kukkaron Matit 

klo 17–18.30 

Musikaaliteatteriesitys nuorilta nuorille.  

Elämä ja erilaiset taloudelliset tilanteet ovat riepotelleet neljä lukiokaveria erilleen. Jokainen heistä on omalla tavallaan yksinäinen. Kun he viimein tapaavat uudelleen vuosien kuluttua, on aika tutustua uudelleen, tutustua todella. 

Teatteri Limusiinin musiikkiteatteriesitys Yhden kukkaron Matit pyrkii eheyttämään polarisaation ja varallisuuserojen kuluttamaa kuilua. 

Yhden kukkaron Matit on neljän näyttelijän yhteistyöteos, jossa musiikkiteatteri ja sirkus kohtaavat. Käsikirjoitus syntyi ryhmän ajatusten ja yhteisen keskustelun pohjalta ja siinä on hyödynnetty kunkin näyttelijän vahvuuksia. Jokainen näyttelijä osallistuu myös ohjausprosessiin. 

Esityksen kesto: 1h 30min 

Kohderyhmä: nuoret ja nuoret aikuiset, ikäsuositus alkaen 12 v 

Sisältövaroitukset: kiroilu, päihteet, seksuaaliseen häirintään viittaaminen, seksityö.