Uskalla Yrittää -tapahtuma kokoaa satoja nuoria Uudeltamaalta Sellon kisahumuun keskiviikkona 5.3.2025

Suomen suurin nuorten yrittäjyystapahtuma ja -kilpailu saapuu Selloon keskiviikkona 5. maaliskuuta. Uudenmaan Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa, nuoret yrittäjät kisaavat paikasta valtakunnallisessa finaalissa sekä esittelevät ja myyvät yrityksiensä palveluita ja tuotteita.
Myyntitapahtuma on avoinna yleisölle Sellossa klo 10.30–14.30. Mukana on 136 nuorten perustamaa harjoitusyritystä. Nuoret ovat perustaneet NYT-yritykset osana Vuosi yrittäjänä -ohjelmaa yläkouluissa ja toisen asteen oppilaitoksissa.
Tapahtuma alkaa klo 10.00 Sellonaukiolla ja tilaisuuden avaa Espoon vuoden yrittäjänä vuonna 2022 palkittu toimitusjohtaja Fadumo Ali.
Päivän aikana Sellonaukiolla järjestetään myyntipuhekilpailu klo 10.30–13.30 jossa nuoret yrittäjät laittavat parastaan oman liikeideansa puolesta. Uskalla Yrittää -tapahtuman palkintojenjako tapahtuu Sellonaukiolla klo 14.45–15.15.
Uudenmaan tapahtumasta valitaan 12 parasta yritystä eri kategorioista huhtikuussa käytävään Suomen finaaliin. Finaalista on mahdollista päästä edustamaan Suomea Eurooppaan Gen-E(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) kilpailuun.
Nuorten innovaatiot ja yrittäjyystaidot esillä
Nuorten yrittäjyyden tukeminen on osa Espoon kaupungin elinvoimatyötä, jonka tavoitteena on edistää kestävää yritystoimintaa ja alueen innovaatiokyvykkyyttä.
"Yritysmyönteinen Espoo on erinomainen paikka kasvaa, kehittyä ja kokeilla uutta. On hienoa, että nuoret pääsevät harjoittelemaan yrittäjyyden taitoja jo kouluaikana", toteaa Espoon yrityspalvelupäällikkö Marika Lostedt.
Tapahtumassa on mukana useita espoolaisia Vuosi yrittäjänä -yrityksiä eri lukioista ja Omniasta. Nuoret esittelevät tapahtumassa luovia ja innovatiivisia liikeideoitaan. Nuoret yrittäjät tuovat tapahtumaan muun muassa uudenlaisia elintarviketuotteita ja arkea helpottavia hyvinvointiratkaisuja.
Tervetuloa Selloon kannustamaan alueen nuoria yrittäjiä ja tekemään löytöjä!
Uskalla Yrittää -tapahtumakokonaisuutta järjestää vuosittain Nuorten yrittäjyys ja talous NYT(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)!