Kuulumme yhdessä! -tapahtumakokonaisuudessa nuoret saivat näkyä, kuulua ja vaikuttaa

11.10.2024 9.14
Tapahtumaan osallistuvat opiskelijat leikkivät yhdessä narun kanssa.
Kuva: Taru Turpeinen

Espoon kaupunki toteutti keväällä 2024 ensimmäistä kertaa Kuulumme yhdessä! -tapahtumakokonaisuuden. Tapahtumien keskiössä oli oppilaiden osallisuus, kouluhyvinvoinnin tukeminen ja yhteisöllisyyden vahvistaminen. Kolmiosainen tapahtumakokonaisuus yhdisti oppilaita moninaisista ympäristöistä ympäri Espoota. Mukana oli yhteensä noin 200 osallistujaa 18 eri espoolaisesta yläkoulusta.

Tapahtumakokonaisuuden taustalla on Espoon kaupungin halu reagoida ajankohtaiseen keskusteluun ja tutkimukseen koulusegregaatiosta ja kouluhyvinvoinnista. Lasten ja nuorten oppimistulokset ovat herättäneet keskustelua koko Suomessa. Samalla kansallisissa kouluterveyskyselyissä ja Espoossa tehdyissä kyselyissä on tullut esiin tarve vahvistaa oppilaiden osallisuuden ja yhteisöllisyyden kokemuksia. Tapahtumakokonaisuudella pyrittiin osaltaan vastaamaan näihin yhteiskunnallisiin haasteisiin. Yhteisöllisyys ja yhdessä tekeminen lisäävät kuulumisen kokemusta ja innostavat oppimaan. Tavoitteena oli vahvistaa koulujen positiivista toimintakulttuuria sekä lisätä oppilaiden myönteisiä tunnekokemuksia omaa koulua ja aluetta kohtaan.  

Kolmiosainen tapahtumakokonaisuus  

Kolmiosainen tapahtumakokonaisuus yhdisti oppilaita moninaisista ympäristöistä ympäri Espoota. Mukana oli noin 200 osallistujaa 18 eri yläkoulusta Espoosta.  

Aloitustapahtuma sisälsi musiikkia, Yasmine Yamajakon motivaatiopuheen oman polun rakentamisesta sekä fasilitoituja työpajoja, joissa oppilaat pääsivät ryhmäytymään eri koulujen välillä. Työpajoissa oppilaat osallistuivat oman asuinalueensa ja koulunsa kehittämiseen. Yhteisöohjaajien vetämissä työpajoissa pohdittiin esimerkiksi unelmien koulua ja asuinaluetta unelmakarttoja tehden sekä koottiin ideoita segregaation vähentämiseen.

Tämän jälkeen omalla koululla tai lähialueella järjestettiin hyvän tekemisen “minitempaukset”. Koulut saivat ideoida itse minitempaustensa toteutustavan, tai valita valmiista ideapankista. Tavoitteena oli koulu- ja aluesegregaation vähentäminen nuorille sopivasta näkökulmasta. Minitempausten kattoteemoina oli “Oma lähiö-paras lähiö”, “Oma koulu- paras koulu” ja “Ystävällisyyttä ympäri aluetta”.

Lopputapahtumassa Valtuustotalolla nuoret esittelivät koulujensa minitempauksia, kuulivat Hassan Maikalin motivaatiopuheen rohkeudesta kokeilla erilaisia asioita ja epäonnistua sekä Nuorisovaltuuston esittelyn. Nuoret äänestivät minitempauksia eri palkintosarjoihin sekä kaupunginjohtajan innovaatiokilpailuun osallistuvan minitempauksen.

Minitempaukset innostivat hyviin tekoihin ja ilahduttivat koko Espoon yhteisöä  

Kevään aikana koulut suunnittelivat ja toteuttivat inspiroivia minitempauksia. Esimerkiksi yhdellä koululla oli hyvän mielen ja yhteisöllisyyden vahvistamisen tempaus, jossa oppilaat kirjoittivat kivoja ajatuksia ja toivotuksia lapuille. Laput piilotettiin koulukirjaston kirjojen väliin tuottamaan iloa tuleville löytäjille. Seuraavaksi tempaus aiotaan tehdä lähikirjastossa.    

Minitempauksina järjestettiin myös erilaisia leikkimielisiä urheilukisoja koulun luokkien välillä. Nyt suunnitelmissa on laajentaa tätä pidettyä konseptia lähikoulujen välisiksi kisailuiksi. Toisaalla kestävä kehitys huomioitiin minitempauksissa esimerkiksi tavaroiden vaihtotorina.  

Koulujen tempaukset koskettivat myös monia eri väestöryhmiä. Osa kouluista toteutti oman minitempauksensa ilahduttamalla läheisten seniorikeskusten ja vanhainkotien asukkaita viemällä heille kortteja. Myös päiväkodeissa vierailtiin esimerkiksi musisoimalla ja leikittämällä lapsia.  

Yasmine Yamajakon pitämässä motivaatiopuhetta oman polun rakentamisesta tapahtumaan osallistuville nuorille. Taustalla tilaisuuden fasilitaattori Viivi Pentikäinen.Kuva: Taru Turpeinen

Tapahtumakokonaisuuden myönteiset vaikutukset koskevat koko kouluyhteisöä

Tapahtumien myötä nähtiin, kuinka paljon iloa ja yhteisöllisyyttä osallistavat tapahtumat voivat tuottaa kouluarkeen.  

Koulut lähtivät innolla tapahtumakokonaisuuteen mukaan. Tapahtumien ja minitempausten myötä saatiin rakennettua kaivattua yhteenkuuluvuuden tunnetta. Koulujen aikuiset ja nuoret loivat uusia yhteyksiä eri koulujen välillä, opettajat vahvistivat yhteyttä omiin oppilaisiinsa sekä oppilaiden kouluinto ja kouluun kiinnittyminen lisääntyi. Tapahtumakokonaisuuksilla vahvistettiin ylpeyttä omaan kouluun sekä lähialueeseen ja alueen asukkaisiin.    

Tapahtumista kerätyn palautteen perusteella käy vahvasti ilmi, että vastaavaa toimintaa kaivataan lisää.  

Taustalla Oma lähiö-paras lähiö! – projekti ja Hyvinvoiva Espoo -ohjelma  

Tapahtuman järjestäjänä oli koulusegregaation vähentämiseen keskittyvä Oma lähiö-paras lähiö! – projekti. Projekti jatkuu vuoden 2025 loppuun saakka. Projektin rahoitus tulee Espoon kaupungilta sekä opetus- ja kulttuuriministeriöltä. Tapahtumakokonaisuutta tukemassa oli myös Hyvinvoiva Espoo –ohjelma.

 

Uutisen on kirjoittanut Oma lähiö-paras lähiö! -projektin projektikoordinaattori Aino Pietarinen (aino.pietarinen@espoo.fi).