Crowdsorsa-sovelluksella torjuttiin komealupiinia ja jättipalsamia

Crowdsorsa-sovellus oli tänä kesänä toista kertaa käytössä Espoon vieraslajien torjunnassa. Kyseessä on mobiilipeli, jota pelaamalla kuntalaiset voivat ansaita rahaa torjumalla komealupiinia ja jättipalsamia. Torjuntapalkkio määräytyy esiintymän pinta-alan, tiheyden ja lajin perusteella.
Tänä vuonna torjuntaan otettiin mukaan viimevuotisten lupiini- ja palsamiesiintymien lisäksi myös uusia kohteita. Kaiken kaikkiaan torjuttu pinta-ala oli yhteensä noin 122 000 m2 ja esiintymien määrä noin 1030. Aktiivisia osallistujia oli 250. Suurin yksittäiselle pelaajalle maksettu palkkio oli yli 1400 €. Palkkioiden keskiarvo oli 59,55 €.
Vuoden 2024 kampanja oli selvästi tehokkaampi kuin edellisen vuoden, mikä näkyi osallistujamäärien, torjuttujen alueiden pinta-alojen sekä lukumäärän selvässä kasvussa. Crowdsorsa-sovellus on osoittautunut hyväksi keinoksi vieraslajien torjunnassa. Sen avulla voidaan osallistaa kuntalaisia ja samalla lisätä ihmisten tietoisuutta vieraslajien haitoista. Etenkin nuoria saatiin hyvin mukaan. Selvästi suurin sovelluksen käyttäjäryhmä olivat teini-ikäiset.