AFRYn pääkonttori täydentää Leppävaaran suunnittelu- ja konsulttitoimistojen keskittymää

22.5.2024 6.00Päivitetty: 22.5.2024 6.32

Konsultti- ja suunnittelutoimisto AFRYn Suomen pääkonttoria suunnitellaan Espoon Leppävaaraan uudiskohteeseen. AFRY Group Finland ja Peab Kiinteistökehitys Oy ovat solmineet aiesopimuksen toimistotilojen vuokraamisesta AFRYn Suomen pääkonttorin käyttöön.

Espoon kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto myönsi huhtikuussa 2024 Peabille suunnitteluvarauksen toimistohanketta varten. Varausalue rajoittuu Kehä I:een, Majurinpolkuun ja Kersantinpolkuun. Kuva: AFRY

”AFRY on Espoolle merkittävä yhteistyökumppani kaupunkiympäristön kehittämisessä. Olemme erittäin tyytyväisiä AFRYn suunnitelmasta sijoittaa Suomen pääkonttori juuri Leppävaaraan. Leppävaara on tunnettu rakennetun ympäristön suunnittelu- ja konsulttitoimistojen keskittymästä, jota AFRYn suunniteltu pääkonttori hienosti täydentää”, toteaa Espoon kaupunkiympäristön toimialajohtaja Olli Isotalo.

Mikäli hanke etenee suunnitellusti, AFRYn myötä neljä kuudesta Suomen suurimmasta rakennetun ympäristön suunnittelu- ja konsulttitoimistosta sijaitsee Leppävaarassa. Siellä ovat entuudestaan Ramboll Finland Oy, Sitowise Group Oyj ja A-insinöörit Oy.

Leppävaaran suosiota yritysten kotipaikkana selittää muun muassa erinomainen sijainti. Leppävaara on liikenteen solmukohta, jonne pääsee sujuvasti niin junalla kuin pikaratikallakin. Alue on helposti saavutettavissa myös autolla tai pyörällä. Liikenneyhteydet paranevat entisestään, kun rakenteilla oleva kaupunkirata valmistuu vuonna 2028. Se tuo lisäraiteet Leppävaaran ja Kauklahden välille.

AFRYn mukaan Leppävaara valikoitui aiesopimusvaiheeseen henkilöstökyselyn, saavutettavuustarkastelun ja lukuisten sidosryhmäkeskustelujen perusteella. Yrityksen tavoitteena on, että suunniteltu toimistorakennus olisi ratkaisuiltaan kestävän kehityksen lippulaiva.

Espoon kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto myönsi huhtikuussa 2024 Peabille suunnitteluvarauksen toimistohanketta varten. Hanke vaatii asemakaavan muutoksen. Varausalue rajoittuu Kehä I:een, Majurinpolkuun ja Kersantinpolkuun. 

Jos hanke etenee suunnitellussa aikataulussa, AFRY voisi siirtyä Leppävaaran pääkonttoriin kesällä 2028. Yrityksen nykyinen Suomen pääkonttori sijaitsee Vantaankoskella Vantaalla.