Haukilahden keskustan kaavaehdotuksesta keskusteltiin asukastilaisuudessa

13.3.2024 13.19Päivitetty: 14.3.2024 8.15
Mies puhuu mikrofoniin. Taustalla ihmisiä.
Asukasillassa käytiin keskustelua kaavaehdotuksesta.Kuva: Risto Uimonen

Haukilahden kaavaehdotuksesta juteltiin asukkaiden kanssa info- ja keskustelutilaisuudessa 5.3.2024. Paikalla oli yli 80 aktiivista asukasta.

Asukastilaisuudessa Haukilahden kaavaehdotusta olivat kaupungin puolelta esittelemässä ja asukkaiden kysymyksiin vastaamassa kaavan päävalmistelija Hanna Kiema yhdessä liikennesuunnittelija Olli Koivulan, aluearkkitehti Sampo Sikiön, projektinjohtaja Martina Jeriman ja vuorovaikutuksen projektikoordinaattori Mervi Romppanen kanssa. Lisäksi paikalla olivat kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen ja tilaisuuden puheenjohtaja Hannu Järvinen, Haukilahden ostoskeskuksen sekä kauppakeskuksen edustaja Antti Saxlinin sekä YIT:n edustaja Janna Mäntymäki.

Tässä Hanna Kieman lyhyt haastattelu heti tilaisuuden jälkeen.

Mitkä asiat Haukilahden kaavamuutoksessa kiinnostivat eniten asukkaita?

Rakennusten korkeus puhututti edelleen paljon. Rakennusten kerrosten lukumäärä tulisi pudottaa neljään kerrokseen, jotta uudet rakennukset sopisivat paremmin Haukilahteen. Myös palveluista puhuttiin paljon.

Millainen tunnelma tilaisuudessa oli?

Tunnelma oli kaiken kaikkiaan hyvä. Keskustelu oli erittäin vilkasta ja siitä välittyi haukilahtelaisten vahva kiinnostus ja arvostus omaa asuinympäristöä kohtaan.

Tuliko asukkailta jotain muita terveisiä kaupungille?

Haukilahtelaiset kokivat, että heitä on kuultu, mutta ei kuunneltu riittävästi kaavan valmistelussa. Kaupunkia tulisi suunnitella enemmän asukkaat edellä.

Mitä Haukilahden kaavamuutoksesta olisi tärkeä ymmärtää?

Kaupunki päättää kaavoituksesta, mutta pääosa kaavoista tehdään kumppanuuskaavoina kiinteistönomistajien kanssa. Siihen, kuinka paljon millekin kaava-alueelle rakennetaan, vaikuttavat mm. kaupunkikuvan ja asukkaiden palautteiden lisäksi myös kiinteistönomistajien tavoitteet. Kaavojen laatimisen lähtökohtana on, että ne ovat toteuttamiskelpoisia, mutta myös kaupunkikuvallisesti sopivia ympäristöönsä. Jokaisessa kaavassa joudutaan aina tekemään kompromisseja. Haukilahden keskustan kaavassa erityisen haasteen muodostaa kaava-alueen hankala pitkänomainen muoto.

Päivittäistavarakaupan muuttuminen S-Marketista pienempään kauppaan ei johdu Haukilahden keskustan kaavamuutoksesta, vaan taustalla vaikuttavasta laajemmasta kaupallisesta kehityksestä alueella. Supermarkettasoinen päivittäistavarakauppa on siirtynyt Niittykumpuun, jossa palvelevat nykyään K-supermarket sekä S-Market. S-ryhmän kanta on, että markettasoinenkauppa ei tule säilymään tulevaisuudessa Haukilahdessa, vaikka kaavamuutosta ei toteutettaisi.

Kuinka kaava-alue liittyy Tapiolan yleisempään kehitykseen?

Espoon tavoitteena on kehittää nykyistä kaupunkirakennetta kestävästi. Pääosa alueen kasvusta tapahtuu metroasemien ympäristössä, mutta kokonaisuuteen kuuluu myös pienempien alakeskusten tiivistyminen.

Haukilahden kaavaehdotus liiteaineistoineen on nähtävillä ja asukkaiden kommentoitavissa 19.3.2024 asti Espoon kaupungin verkkosivustolla.

Nähtävilläolon jälkeen kaavaehdotukseen tehdään tarkistuksia saadun palautteen pohjalta. Tämän jälkeen ehdotus viedään kaupunkisuunnittelulautakunnan ja siitä edelleen kaupunginhallituksen hyväksyttäväksi.

Kaavatyön edistymisestä tiedotetaan kaavan verkkosivulla ja Espoon kaupungin kaavakuulutuksissa. Jos haluat sähköpostiisi tiedon, kun kaava etenee, voit tilata säännöllisesti ilmestyvän Vaikuta nyt -uutiskirjeemme.