Keski-Espoon asukasillassa kiinnostusta herätti erityisesti uudistuva Espoon keskus

Entressen kirjastossa esiteltiin Keski-Espoon ajankohtaisia kaavoja ja suunnitelmia keskiviikkona 15.11.2023. Erityisesti uudistuvan Espoon keskuksen kaavat herättivät asukkaissa kiinnostusta. Illan ohjelma koostui alueinfosta ja vapaasta keskustelusta kohtaamispisteillä suunnittelijoiden, päättäjien ja kaupunkiympäristön työntekijöiden kanssa.
Syksyn kolmas ja viimeinen kaupunkiympäristön asukasilta oli Keski-Espoon asukasilta. Ensi vuonna illat taas jatkuvat eri puolilla Espoota. Kaupunkisuunnittelujohtaja Torsti Hokkanen kannusti asukkaita osallistumaan tilaisuuksiin ja perehtymään kaavoitukseen – hyvä kaupunki on kaikkien yhteinen asia.
Samoilla linjoilla oli kaupunkisuunnittelulautakunnan varapuheenjohtaja Liisa Kivekäs. Hänkin kutsui asukkaita osallistumaan ja ottamaan yhteyttä suoraan myös lautakunnan jäseniin, jotta asukkaiden näkemyksiä ja toiveita tulisi mahdollisimman laajasti tietoon. Paikalla oli muitakin lautakunnan jäseniä ja heidänkin viestinsä oli: ottakaa rohkeasti yhteyttä. Yhteystiedot löytyvät kaupungin verkkosivuilta.
Espoon keskuksessa tapahtuu paljon tulevina vuosina
Asukkaat ovat pitkään toivoneet alueelle uusia palveluja, joten uudistuva Espoontori kiinnosti illan aikana todella monia. Samoin valtuustotalosta kysyttiin useampaan otteeseen, mutta siitä ei ole suunnitelmia. Asukkaat odottavat Espoon keskuksen kehittymistä ja suhtautuvat kehitykseen varsin myönteisesti.
-Keskeisimpiä hankkeita ovat jo aikaisemmin kaavoitettu Lommilan kauppakeskus, entisen virastokeskuksen kehittäminen ja Espoolaistentalo, jo rakentumassa olevat Jorvin sairaalan uudet rakennukset ja Länsi-Suviniityn kerrostalot sekä Espoontorin laajennus, luetteli aluearkkitehti Outi Reitmaa voimakkaasti uudistuvan keskuksen ja sen lähiympäristön kohteita.
Virastopihan osallistumis- ja arviointisuunnitelma on juuri nyt nähtävillä 13.11.–13.12.2023 (vanha virastokeskuksen alue ja uusi Espoolaistentalo). Virastopihan korttelikokonaisuus käsittää muun muassa kaupungin hallinnon ja palveluiden tiloja sisältävän Espoolaistentalon, asuinkortteleita ja pysäköintilaitoksen. Alueen kulkuyhteyksiä ja kevyen liikenteen väyliä parannetaan, jolloin Espoon keskiaikainen tuomiokirkko ja sitä ympäröivä Espoonjoen kulttuurimaisema pääsevät paremmin näkyviin.
Espoontorin kaavaehdotus on valmistelussa ja tulossa nähtäville alkuvuodesta 2024. Ehdotukseen sisältyy muun muassa kauppakeskuksen laajeneminen hypermarketilla, uutta asuinrakentamista ja uusi joukkoliikenneterminaali.
Meneillään on myös kaksi merkittävää raidehanketta, jotka parantavat tulevaisuudessa liikenneyhteyksiä. Espoon kaupunkirata on jo rakentamisvaiheessa ja valmista pitäisi olla 2028, jolloin uusi raidepari valmistuu välille Leppävaara-Kauklahti. Espoo-Salo-oikorata (ESA-rata) on osa niin kutsuttua Turun Tunnin Juna -hanketta, jossa rakennetaan uusi rata Espoon ja Salon välille. Suunnitelmissa on myös lähijunaliikenne uudelle välille Espoon keskuksesta Histaan.
Espoon pohjois- ja keskiosien yleiskaava POKE odottaa korkeimman hallinto-oikeuden päätöstä. Siitä odottaa myös Nupurinkallion asemakaavoitus, josta tuli illan mittaan muutamia kysymyksiä.
Katso aluearkkitehdin koko esitys videolta https://youtu.be/8RUslMnRS20(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)
Jutttelua ja kysymyksiä laidasta laitaan
Kaupunkiympäristön asukasilta on uudenlainen, messutyyppinen tilaisuus, joka koostuu kohtaamispisteistä, alueinfosta ja vapaasta keskustelusta suunnittelijoiden ja päättäjien kanssa. Syksyn kahden aiemman tilaisuuden kuulumiset löytyvät täältä:
5.9.2023 Tapiolan seudun asukasilta
3.10.2023 Leppävaaran seudun asukasilta
Keski-Espoon tilaisuudessa oli useita kohtaamispisteitä ajankohtaisten kaavapisteiden lisäksi: jututa johtajia, yleiskaava 2060, kaupunkitekniikka (kadut, puistot ja kaupungin tilat) ja maankäytön luvat ja tonttiasiat. Myös liikennesuunnittelun ja maisemasuunnittelun edustajia oli paikalla vastaamassa asukkaiden kysymyksiin.
Nuorten tilassa pyöri nuorille suunnattu kysely tulevaisuuden Espoosta. Iltaa piristi myös Kuninkaantien lukiolaisten pitämä buffetti, jonka tuotot menivät koulun opiskelijakunnan hyväksi. Lisäksi Virastopihan kaavan liittyen esillä oli mininäyttely Espoolaistentalon arkkitehtikilpailun voittajasta.
Aluearkkitehdin pisteellä kysymyksiä Keski-Espoosta riitti tasaiseksi ruuhkaksi asti. Isot havainnekuvat koettiin hyviksi, ne auttoivat asukkaita hahmottamaan kaava-alueiden sijaintia ja sisältöä. Lupapisteellä asukkaita kiinnostivat niin asemakaava-asiat kuin tontin lohkominen. Kadut, puistot ja kaupungin tilat oli piste, jossa esitettiin paljon toiveita ja annettiin risujakin. Asukkailta tuli toiveita muun muassa uusista kuntoportaista, kävelyreitistä Kasavuoren luontopolulle talveksi, liikennepuiston perustamisesta ja paremmista katuvaloista. Risuja tuli Kuurinniitystä, jonne toivottiin asfalttia hiekkateiden sijaan ja parempia tieyhteyksiä helpottamaan kulkemista ja arjen asiointia.
Tilaisuudessa oli mahdollista kysyä ja keskustella Espoon keskuksen, Kuurinniityn, Kaupunginkallion, Muuralan, Karvasmäen, Gumbölen, Nupurin, Vanha-Nuuksion, Karhusuon, Ämmässuon, Kolmperän ja Siikajärven kaupunginosien kaavoituksesta.
Tässä tilaisuudessa kokeiltiin palautteen antamista Padletilla ja suoraan kaupungin palautepalveluun. Kaupunkisuunnittelukeskuksen henkilökunta opasti tarvittaessa palautteen antamisessa. Tuttuun tapaan palautetta pääsi antamaan myös paperilla tai kyselyllä, johon pääsi QR-koodilla.
Yleiskaava 2060 kattaa koko kaupungin
Uusi, koko kaupungin kattava Espoon yleiskaava 2060 on työn alla. Yleiskaava on koko kaupungin kattava maankäytön suunnitelma. Se ei vaikuta suoraan rakentamiseen, vaan ohjaa asemakaavojen laatimista sekä muuta tarkempaa suunnittelua. Kaupunginhallitus hyväksyi 13.3.2023 tavoitteet, ja nyt laaditaan kaavaluonnosta. Asukaat ovat olleet alusta asti mukana ja kertoneet näkemyksiään tavoitteiden taustaksi.
Miksi Espoo tarvitsee yleiskaavan?
-Espoo kasvaa, ja jotta kasvua voidaan hallitusti ja suunnitelmallisesti ohjata, tarvitaan yleiskaava, joka katsoo pitkälle eteenpäin. Siinä ennakoidaan, varaudutaan ja vaikutetaan tulevaisuuteen, mm. ilmastonmuutoksen tuomiin haasteisiin, kertoi yleiskaavan suunnittelupäällikkö Elina Kuusisto.
Espoossa on monia, eri aikoina valmistuneita yleiskaavoja ja työ painottuu etenkin alueille, joilla nykyinen Espoon eteläosien yleiskaava ei ole enää ajan tasalla.
Osallistua voi jatkossa monella tavalla: yleistietoa löytyy espoo.fi/yleiskaava, tulossa on asukasiltoja ja muita mahdollisuuksia keskustella ja etäinfojakin on suunnitteilla.
Mitä Espoon kaupunkisuunnittelussa tapahtuu nyt?
Tilaamalla Vaikuta nyt -uutiskirjeen(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) saat tiedon, mitä lähialueellasi tapahtuu ja mihin hankkeisiin voit juuri nyt vaikuttaa. Lisäksi saat tiedon tulevista asukastilaisuuksista.
Tutustu ja osallistu kaupunkisuunnitteluun -sivustolla kerromme muun muassa tarkemmin osallistumisesta ja kaavoituksen eri vaiheista, esittelemme mielenkiintoisia kaupunkisuunnittelun teemoja kuten esimerkiksi nimistö, kulttuuriympäristöt ja ilmastoviisas kaupunkisuunnittelu.
Tervetuloa osallistumaan!