Takana menestyksekäs kilpailujen kevät - Espoon koulut olivat monessa mukana

14.7.2023 10.00Päivitetty: 31.8.2023 10.32
Martinkallion koulun digitutorit Innokas-tapahtumassa
Martinkallion koulun digitutor-oppilaat Innokas-tapahtumassa.Kuva: Muusa Kostilainen

Takana on melkoinen kilpailujen kevät. Espoolaisen Jalavapuiston koulun 4K-luokan oppilaat osallistuivat lukuvuoden aikana Kartonkikilpailuun, jossa suomalaiset, ruotsalaiset ja tanskalaiset lapset kilpailevat kierrättämisen teemoissa. Luokan oppilaat saivat iloisen yllätyksen keväällä: he olivat voittaneet kilpailun ja saivat yhteensä 1000 euroa käytettäväksi yhteiseen elämystapahtumaan.

Luokka vieraili Duudson-parkissa toukokuussa 2023 ja loput rahat laitettiin talteen odottamaan leirikoulua. Opettaja Anu Kahrin mukaan kilpailu osuu hyvin opetussuunnitelman teemoihin ja on valtavan hyvin organisoitu. 

Tämän vuoden Kartonkikilpailu päättyi 19.3.2023 ja se sisälsi kolme kilpailutehtävää, joissa oppilaille annettiin hauskoja ja opettavaisia tehtäviä ratkaistavaksi yhdessä luokkansa kanssa. Kartonkikilpailu(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) on myös opettavainen ja inspiroiva alusta, jossa on ympäristöön, kestävään kehitykseen ja kierrätykseen liittyviä materiaaleja, videoita ja harjoituksia, joita voidaan hyödyntää myös kilpailun ulkopuolella. 

Tiedekilpailu TuKoKenissä espoolaiset ekaluokkalaiset kärjessä

Valtakunnallinen tiedekilpailu TuKoKen-lopputapahtuma puolestaan järjestettiin Otaniemen lukiossa 5.4–6.4. 2023. Tapahtumaan kokoontui yli sata lasta ja nuorta, joita yhdistää utelias mieli ja kiinnostus tutkimiseen, kokeilemiseen ja kehittämiseen. TuKoKen esi- ja alkuopetuksen sarjassa voittajia oli kaksi. 

Toisen voittajatyön tekijät Sampo Olenius ja Eero Hätönen testasivat, mikä on paras tapa välittää viesti naapuriin. Ekaluokkalaiset kaverukset opiskelevat Laajalahden Koulussa Espoossa. Lisätietoa kilpailusta TuKoKen-verkkosivuilla(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan).

Työt ovat esillä virtuaalisessa näyttelyssä TuKoKen verkkosivustolla.(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) Virtuaalinen näyttely on avoinna syyskuun loppuun asti. Tapahtuman järjestivät Tekniikan akateemiset TEK ja Kehittämiskeskus Opinkirjo.

Taitaja9-kilpailu ja Innokas-turnaus järjestettiin Espoossa toukokuussa

Taitaja9 on hyväntuulinen ja toiminnallinen kädentaitokilpailu 7.-9.-luokkalaisille. Finaali järjestettiin Espoossa osana Taitaja2023-tapahtumaa toukokuussa. Vauhdikas kilpailu on hauska tapa tutustua eri ammattialoihin. Lisätietoa kilpailusta ja sen tuloksista saat Taitaja-kilpailun verkkosivuilta Taitaja9 - Taitaja2023(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)

Innokas -ohjelmointi- ja robotiikkaturnaus puolestaan kokosi yhteen robotiikan osaajia toukokuussa Espoon Dipolissa. Kisailujen lisäksi tapahtumassa oli ohjelmointiin, robotiikkaan ja pelillisyyteen liittyviä toiminnallisia esittelypisteitä. Opetusministeri Li Andersson avasi tapahtuman ja Sunan koulun kuoro esiintyi juhlallisissa avajaisissa.

Innokas-tapahtumassa koululaiset mittelevät yhteensä viidessä lajissa. Esimerkiksi Freestyle-lajissa keksitään erilaisia käyttötarkoituksia roboteille. Pelastus-lajissa puolestaan robotin täytyy seurata mustaa viivaa ja sen tulee selvitä erilaisista haasteista.

GameDev eli pelisuunnittelu on uusin laji, ja se on tullut mukaan vuonna 2019. Valtakunnallisessa turnauksessa jokaisella ryhmällä on oma esittelypiste, johon he tuovat oman pelinsä tietokoneella, peliin kuuluvat mahdolliset oheistarpeet sekä työskentelystä kertovan digitaalisen tai konkreettisen päiväkirjan, jossa on kuvattu mm. pelin tietoja ja sen kehittämisvaiheet.

Joukkue XBanda Niipperin koulusta tuli hienosti toiseksi robottien välisessä XSumo-lajissa. Se koostuu viivaseurannasta ja sumo-ottelusta. Lue lisää kisalajeista Innokkas-sivuilta.(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)

Ruokavisan voiton vei oivaltava Nöykkiön koulun joukkue

Ruokavisa on yläkouluille suunnattu ruokakasvatuksen opetuskokonaisuus. Vuosittain järjestettävään Ruokavisaan sisältyy oppimateriaali sekä visa, joka testaa opittuja asioita ja karsii kolme parasta joukkuetta loppukilpailuun.

Kilpailun alkukarsintaan osallistui lähes 2 200 yläkoululaista ympäri Suomen. Loppukilpailutehtävänä oli suunnitella ja valmistaa ryhmän yhteistyönä lounas ja välipala, joissa huomioitiin oman alueen ruoantuotanto ja ruokakulttuuri sekä kestävän kehityksen periaatteita, erityisesti hävikin vähentämistä. Lisäksi tehtävä kannusti harjoittamaan yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja. 

Nöykkiön koulun ryhmän vahvuutena olivat kekseliäät, kestävät ja paikalliset ateriat, jotka sisälsivät muun muassa nokkostuorepastaa järvikalakastikkeella sekä pikapakastustekniikalla valmistettua marjajäätelöä ja kaura-omena-granolaa. Tuomariston mukaan työssä näkyi oppilaiden kiinnostus ja innostus aiheeseen sekä erilaisten ruoanvalmistustekniikoiden ja jopa keittiökemian hallitseminen. Oppilaiden omaa arkea lähellä olevat kestävät valinnat oli myös perusteltu hyvin.

Nöykkiön koulun kotitalousopettaja Susanna Hakkarainen iloitsee ryhmänsä menestyksestä:

”Tämän vuotinen aihe oli lähellä sydäntäni. Lähituotanto, ruokahävikin vähentäminen ja kestävä kehitys ovat aiheita, jotka ovat jollakin tavalla läsnä lähes jokaisella oppitunnilla. Päätimme perustaa oppilaiden kanssa Ruokavisa-kerhon, joka kokoontui pitkillä välitunneilla kolme kertaa viikossa opiskelemaan materiaalia. Oppilaiden loppukilpailumenun ideat saivat vaikutteita heidän omasta arjestaan, ja täytyy sanoa, että olen ihaillen seurannut heidän tiivistä yhteistyötään ja osaamistaan.”

Ruokavisa on vakiinnuttanut asemaansa osana koulujen ruokakasvatusta, ja se käytiin tänä lukuvuonna jo 13. kertaa. Kaikkiaan Ruokavisan lähtökohtana on YK:n Kestävän kehityksen toimintaohjelma Agenda 2030 ja erityisesti sen vastuullisen kuluttamisen tavoite.

Lue lisää Ruokatieto.fi-sivustolta: Ruokavisa vie ruokakasvatusta yläkouluihin: voitto oivaltavalle Nöykkiön koulun joukkueelle - Ruokatieto(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)

Katso ruokavisan finaalivideo: ruokatietoyhdistysry(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)

Sunan koulun kuoro esiintyi juhlavissa avajaisissa 20-vuotiaan Innokas-kilpailun kunniaksi toukokuussa.
Kilpailunkin aikana robottia laitetaan yhdessä kuntoon ja ryhmän yhteistyö on tärkeää. Nöykkiönlaakson oppilaat totesivat, että robotiikka on silti yllättävän helppoa, eikä yhtään niin vaikeaa kuin olettaisi. Kuva: Muusa Kostilainen
"Pelastus-lajissa osa on helppoa ja osa vaikeaa", totesivat tytöt, jotka olivat valinneet lajikseen pelastuksen. Lajissa robotin täytyy seurata mustaa viivaa ja selvitä erilaisista haasteista.Kuva: Muusa Kostilainen
Xsumo-laji koostuu viivaseurannasta ja sumo-ottelusta. Kumpi voittaa?Kuva: Muusa Kostilainen
Tuomari Marko Väistö haastattelee osallistujia heidän kilpailutyöstään. Pelisuunnittelussa ja muissakin lajeissa työvaiheiden dokumentointi on tärkeää.Kuva: Muusa Kostilainen
Vuoden kierrättäjä: Espoolaisen Jalavapuiston koulun 4K-luokan oppilaat saivat iloisen yllätyksen keväällä: he olivat voittaneet Kartonikikilpailun ja yhteensä 1000 euroa käytettäväksi yhteiseen elämystapahtumaan.