Jupperin koirauimarannan puistosuunnitelma
PuistotLeppävaaraEspoon kaupunkitekniikan keskus laatii Jupperin uimaranta nimiselle puistoalueelle koirauimarannan suunnitelman. Pitkäjärven ympäristöstä on etsitty koirien uimarannaksi soveltuvaa paikkaa Espoon koira-aitausohjelman linjauksen 2018-2028 mukaisesti. Espoon kaupunki on käsitellyt palautteet ja päätynyt ratkaisuun, jossa koirauimarannan suunnittelu keskeytetään Jupperin uimaranta nimiselle puistoalueelle Pitkäjärven rantaan.
Vaihe
Suunnittelu
Suunnittelu alueen pinta-ala on noin 1300 m2. Koirauimarannan ympärille suunnitellaan aita ja siihen käynti- ja huoltoportti, aitalinjan pituudeksi tulee noin 80 m, rakenteet eivät ulotu veteen saakka. Nykyinen syväkeräysastia siirretään aitauksen sisään. Aitauksen sisälle sijoitetaan myös muutamia penkkejä sekä ilmoitustaulu.
Nykyinen jyrkkä rantapenkere suunnitellaan loivemmaksi ja siten turvallisemmaksi.
Rantavesakko ja -kivikko siistitään, toimenpiteitä ei uloteta veteen asti.
Rannalle hylätyt soutuveneet siirretään pois. Rannassa on yksityisen käytössä oleva laituri, joka on myös poistumassa. Pitkäjärvenranta nimiseltä kadulta on nykyisin ajoyhteys ranta-alueelle, jota on käytetty epävirallisena parkkipaikkana. Alue siistitään sekä nurmetetaan ja rantaan ajo tullaan estämään puomilla.
Suunnittelualue rajautuu pohjoisessa ja lounaassa erillispientalojen korttelialueeseen ja idässä Pitkäjärvenranta nimiseen katuun, joka on jalankululle ja pyöräilyyn varattu ja jolla tontille ajo on sallittu. Lännessä suunnittelualue rajautuu Pitkäjärven vesialueeseen.
Suunnittelualueen eteläreunassa Linnaistenoja purkaa Pitkäjärveen. Eteläreunassa sijaitsee myös maanalainen kaapelilinja.
Aikataulu
Suunnittelu on käynnistynyt helmikuussa 2023.
Osallistu hankkeeseen Otakantaa.fi-sivuilla
Suunnitelmaluonnos oli nähtävillä Otakantaa.fi-sivuilla 26.04.2023 alkaen. Luonnosta oli mahdollista kommentoida 10.5.2023 asti. Tästä linkistä otakantaa.fi-palveluun(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan).
Jupperin koirauimarannan asukaspalaute on käsitelty
Kiitoksia palautteestanne koskien Jupperin koirauimarannan puistosuunnitelmaluonnosta.
Espoon kaupunki on käsitellyt palautteet ja päätynyt ratkaisuun, jossa koirauimarannan suunnittelu keskeytetään Jupperin uimaranta nimiselle puistoalueelle Pitkäjärven rantaan.
Espoon pohjoisosia palvelevalle koirauimarannalle etsitään tulevina vuosina vaihtoehtoista sijaintia koira-aitausohjelman päivitystyössä.
Sisältöä ei voida näyttää
Yhteystiedot
Kaupunkiympäristön asiakaspalvelu
+358 9 81625100Tekniikantie 15, 02150 EspooAukioloajat:
Puhelinpalvelu: ma-pe 10.00-15.30
Otaniemen palvelupiste: ma-pe 8.00-15.30
Kaupunkiympäristön asiakaspalvelusta saat neuvontaa esimerkiksi:
✔ kadut ja liikenne
✔ pysäköinninvalvonta
✔ puistot, viheralueet ja metsät
✔ kaavoitus
✔ rakentamisen ja maankäytön luvat
Anna palaute: Palautelinkki(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)