Töpinät kutsuu perheitä liikkumaan yhdessä

Osa Espoon koulujen liikuntasaleista avataan kerran kuussa sunnuntaiaamupäiväksi perheiden vapaaseen käyttöön.
On sunnuntai vähän ennen puolta päivää. 2-vuotias Patrik Hintikka säntäilee suuressa ja valoisassa Kuitinmäen koulun liikuntasalissa täynnä intoa. Hän nauttii silmin nähden vapaudestaan temmeltää ja kokeilla ohjaajan esille laittamia välineitä.
Patrikin isä Jarmo Hintikka kertoo, että Töpinöissä käydään nyt toista kertaa. Ensimmäisellä kerralla juostiin, kiipeiltiin puolapuilla ja potkittiin palloa.
Nyt kokeillaan myös tasapainoilua isän tukemana ja sukelletaan värikkääseen kangastunneliin.
Mahdollisuus vapaamuotoiseen harrastukseen löytyi tutkimalla netistä Espoon kaupungin tarjontaa. Koska isä on harrastanut nuorena salibandyä ja jalkapalloa, hän pitää tärkeänä tarjota liikunnan iloa myös pojalleen.
”Täällä saa hyvin purettua energiaa, jota pojalla riittää. Motoriset taidot kehittyvät erilaisten aktiviteettien parissa. Nyt tulimme Kuitinmäen koululle, mutta jatkossa voisi kokeilla muitakin kouluja vaihtelun vuoksi”, Hintikka kertoo.
Omatoimista liikkumista
Töpinät on maksuton, eikä ilmoittautua tarvitse.
”Tarkoituksena on, että vanhemmat ja lapset pääsevät yhdessä liikkumaan sekä kokeilemaan uusia juttuja. Eteneminen tapahtuu oman aikataulun ja kiinnostuksen mukaan”, kertoo liikuntasuunnittelija Maija Pelttari.
Tällä kertaa Kuitinmäen koululla on rauhallista, mutta usein paikalla on 30–50 kävijää. Parhaimmillaan paikalle saapuu jopa 80 liikkujaa.
Töpinät on suunnattu 2–8-vuotiaille perheineen – mukaan voivat tulla isovanhemmat ja miksei naapuritkin. Liikunta tapahtuu omatoimisesti, mutta paikalla olevilta Espoon urheiluseurojen ohjaajilta saa vinkkejä liikkumiseen.
Ohjelmassa voi olla temppurataa, alustoja vaikka kuperkeikoille, erilaisia liikunta- ja voimisteluvälineitä kokeiltaviksi tai koripallon heittopiste. Keski-Espoon uimahallin opetusaltaalla järjestetään myös vesitöpinöitä.
Kun touhukas tunti reippailua on takana, Patrik Hintikka hakee kenkänsä. On aika lähteä kotiin lounaalle, minkä jälkeen päiväunet maistuvat erityisen makoisilta.
Tervetuloa Töpinästarttiin 29.8.2026!
Paikalliset liikuntaseurat esittelevät toimintaansa Töpinästartissa la 29.8.2026 klo 10–13 Otahallissa.
Katso kaikki Töpinät!
Lisää maksuttomia liikuntaharrastuksia: espoo.fi/harrastushaku
Teksti: Marjo Tiirikka
Juttu on alun perin julkaistu Espoo-lehdessä 2/2026. Lue Espoo-lehden muita juttuja