Värikylpy info osallistujille
Värikylpy on vanhemman ja vauvan yhteinen lempeä taideseikkailu. Toiminnassa edetään turvallisesti vauvojen tahdissa muotoja, materiaaleja ja värejä tutkiskellen. Kullakin värikylpykerralla on oma teemansa.
Teemaa kohti kuljetaan moniaistisesti tunnustellen, kuunnellen, katsellen ja hetkittäin jopa maistellen. Kaikki lelut, kankaat yms. virikemateriaalit puhdistetaan ennen ja jälkeen värikylpyilyn.
Tilassa on myös yhdessä aistittavia elementtejä, kuten ääntä, värejä ja valoa. Teematilassa voi tunnelmoida rauhassa ja siirtyä sitten sopivalla hetkellä maalaamaan viereiseen huoneeseen. Näin saamme pidettyä tilat väljänä ja pienten taiteilijoiden omalle tutkimiselle jää sopivasti aikaa.
Värikylvyissä vauvat maalaavat myrkyttömillä elintarvikepohjaisilla väreillä. Jokaiselle vauvalle on varattu omat maalausmateriaalit, välineet ja oma paperi. Maalausmateriaalit ovat tuoreita ja vaarattomia. Niitä ei kuitenkaan ole tarkoitus jäädä syömään. Viljoja, maitoa tai kananmunaa ei ole missään värikylpymaalissa.
Värikylpyhetkissä on tilaa aikuistenkin pohdinnoille. Kukin vauva saa osallistua värikylpyyn vanhemman tukemana omalla persoonallisella tavallaan. Joku vauva kaipaa paljon virikkeitä ja tapahtumia, toinen taas rohkaisua ja syliä. Värikylpyhetkissä tarjoan ohjaajana materiaaleja ja tutkiskeltavaa. Vanhempana sinä osaat kuunnella oman vauvasi viestejä kaikkein parhaiten. Väsyn tai nälän yllättäessä voit rauhassa siirtyä sivummalle vauvan tarpeen mukaan.
Värikylpyhetkissä tulee sotkua. Vauvaa varten tarvitset vaihtovaatteet, pyyhkeen ja pussin likaisten vaatteiden kuljettamiseen. Olisi hyvä, jos voisit itsekin varautua pientä sotkua kestävillä vaatteilla.
Varsinainen maalausaika on noin 30 min. Vanhempi on värikylpyhetkien aikana vastuussa vauvansa turvallisuudesta. Vauvan paperille luomat teokset voi viedä kotiin muistoksi. Tärkeintä värikylvyissä on leppoisa yhdessä oleminen ja tutkiskelu vauvan kanssa.